EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA

 

Muzeum Wsi Lubelskiej

regionalnym koordynatorem

EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA 

www.edd.nid.pl 

 

 

Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się w dwa weekendy września tj. 11-12 oraz 18-19.09.2021, jej hasło przewodnie to Smaki dziedzictwa. Każdego roku w projekcie uczestniczy wiele instytucji kultury z naszego regionu, które będąc świadome wartości otaczającej nas spuścizny kulturowej podejmują wysiłek na rzecz jej promowania. Muzea, biblioteki, szkoły, stowarzyszenia i ośrodki kultury stworzyły szeroki wachlarz wydarzeń interpretujących Smaki dziedzictwa.

Tematyka przewodnia dała możliwość organizacji wystaw m.in. Sztućce znane i nieznane, na którą zaprasza Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym – Muzeum Sztuki Złotniczej. W ramach wystawy przewidziano oprowadzanie kuratorskie i wykład na temat staropolskiej zastawy stołowej. Z kolei Życie od kuchni to wystawa przygotowana przez Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Okazała ekspozycja, na którą zarezerwowano aż trzy sale wystawowe, będzie dawała zwiedzającym możliwość prześledzenia historii przedmiotów i sprzętów związanych ze zdobywaniem, obróbką, przygotowaniem i podawaniem oraz spożywaniem jedzenia od czasów starożytnych aż po współczesność. Poza ciekawymi i różnorodnymi artefaktami nie zabraknie również odniesień do szeroko rozumianej kultury duchowej i głęboko zakorzenionej lokalnej obyczajowości.

W ramach tegorocznych obchodów EDD odbędą się także wykłady i prelekcje: W gościnie u Kajetana Kraszewskiego to wydarzenie organizowane przez Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. Podczas prelekcji zaprezentowana zostanie sztuka kulinarna jako część kultury narodowej i wyznacznik tożsamości regionalnej. Uczestnicy poznają zasady stołowej hierarchii, dowiedzą się co i kiedy jadano w XIX-wiecznych dworach ziemiańskich, jak wyglądały posiłki z okazji polowań, grzybobrania, wiosennych majówek czy świąt.

Natomiast Plujka, Berlaj i Mehlsuppe – co jedli więźniowie Majdanka? to tematyczne zwiedzanie z przewodnikiem, na które zaprasza Państwowe Muzeum na Majdanku. Podczas spaceru uczestnicy dowiedzą się czym była plujka? Z czego przygotowywano Mehlsuppe? Jakie artykuły dostarczano osadzonym w paczkach żywnościowych wysyłanych przez Polski Czerwony Krzyż i Radę Główną Opiekuńczą. Które z nich faktycznie trafiały w ręce więźniów? Jaką wartość miała w realiach obozowych kromka chleba?

Przepisy Księżnej Anny Jabłonowskiej to wydarzenie poświęcone postaci wybitnej XVIII-wiecznej właścicielce miasta, znanej reformatorce swoich dóbr. Podczas spotkania swoich sił w odtworzeniu XVIII-wiecznych przepisów spróbują członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Malwianki z Kocka. Nie zabraknie także opowieści o ówczesnych obyczajach. Wydarzenia dopełni występ grupy tańca dawnego Belriguardo. Dwórki nie tylko zaprezentują stroje i pokaz tańca, ale także nauczą chętne osoby tańczyć na ówczesną modę. Dzięki smakom, strojom, tańcom, muzyce i opowieściom rodem z XVIII wieku będzie można poczuć się jak w gościnie u samej księżnej Anny.

Powyższe wydarzenia to jedynie część atrakcji organizowanych w ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w naszym województwie. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym planem wydarzeń przygotowanych przez lokalnych organizatorów.

 

Szczegółowe informacje znajdują się na ogólnopolskiej stronie www.edd.nid.pl.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa są największym w Europie projektem społecznym i edukacyjnym, najważniejszym świętem zabytków Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

 

*Od 2014 roku Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie pełni funkcję koordynatora EDD w województwie lubelskim.

 

 

 

LISTA INSTYTUCJI BIORACYCH UDZIAŁ W TEGOROCZNEJ

29. EDYCJI EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA

W WOJEWÓDZTWIE LUBELSKIM

 

 

1. Puławskie smaki

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach

2. Słono-słodki smak przeszłości i teraźniejszości Kraśnika

Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku

3. Smaki Dziedzictwa w Gminie Gościeradów

Wójt Gminy Gościeradów, Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Gościeradów, Gminny Ośrodek Kultury w Gościeradowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Gościeradowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Gościeradowa, Koło Gospodyń Wiejskich w Mniszku, Sołectwo Łany i Mniszek, lokalny radny, OSP z terenu gminy, sołectwa, stowarzyszenia i KGW z terenu gminy.

4. Smaki Zamościa i Zamojszczyzny

Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu

5. Plujka, berlaj i Mehlsuppe – co jedli więźniowie Majdanka?

Państwowe Muzeum na Majdanku

6. Piknik historyczny Stefankowice 2021

Stowarzyszenie „Sosenka” w Stefankowicach

7. Smaki, które warto ocalić

Zespół Placówek Oświatowych w Ciecierzynie

8. Europejskie Dni Dziedzictwa Krasienin 2021

Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Krasieninie

9. Tatarskie Smaki Studzianki

Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka

10. Od grodziska do zamczyska. Tradycje kulinarne Małopolskiego Przełomu Wisły

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

11. Kuchnia łączy pokolenia „Racuszki i placuszki”

Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej

12. Życie od kuchni

Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie

13. Jak smakował chleb u Kuny? Wspólne wspomnienia o starej piekarni

Gminny Ośrodek Kultury w Puławach z siedzibą w Gołębiu, Szkoła podstawowa w Gołębiu

14. Historia Nadbużańskiego Smaku

Gminna Biblioteka Publiczna

15. Przegląd Pieśni Ludowych

Fundacja „Kapela i Zespół Swojacy”

16. W gościnie u Kajetana Kraszewskiego

Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie

17. Grunt to tradycja

Gminny Ośrodek Kultury w Puławach z siedzibą w Gołębiu

18. Dęblin od kuchni i jego wielokulturowość

Miejski Dom Kultury w Dęblinie

19. Przepisy Księżnej Anny Jabłonowskiej

Kockie Stowarzyszenie Oświatowo-Regionalne, Koło Gospodyń Wiejskich „Malwianki” z Kocka

20. Słodko-gorzkie smaki PRL

Gminny Ośrodek Kultury w Puławach z siedzibą w Gołębiu

21. V Zaślubiny z Wisłą

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

21. W dawnej kuchni dworskiej

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

 

 

Już niebawem zostaną zainaugurowane 29. Europejskie Dni Dziedzictwa. Głównym celem EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Kulminacja tegorocznej edycji przypada tradycyjnie w drugi i trzeci weekend września – czyli 11 i 12 września oraz 18 i 19 września.

Tematem przewodnim EDD w tym roku jest hasło „Smaki dziedzictwa”. Zachęcamy do udziału instytucje kultury, fundacje, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich i inne organizacje, które pomogą uczestnikom rozsmakować się w historii. Nie tylko te osoby i grupy, które od lat z nami współpracują, ale również nowych organizatorów lokalnych.

Organizując poszczególne wydarzenia w ramach tegorocznego EDD pokażmy mozaikę naszego niematerialnego dziedzictwa – bogactwo lubelskich smaków. Od biłgorajskiego piroga po kartoflaki z Woli Osowińskiej. Od ryb z lubelskiego Powiśla po nadbużańskie rarytasy. Wróćmy do smaków i produktów, jakie były znane na tych terenach przez pokolenia – choćby kaszy gryczanej, białego sera, oleju rzepakowego i konopnego, a także ziemniaków, postnych zup czy uprawianych własnoręcznie warzyw. Przypomnijmy historię żydowskich cebularzy, sławnych sękaczy czy ślubnego korowaja.

Nie zapominajmy także o tym, co pozostaje fundamentem EDD – o miejscach i zabytkach, które na co dzień pozostają niedostępne są dla oczu, a często i świadomości ludzi. Opowieść o smakach dziedzictwa można snuć w wielu miejscach i formach. Nie tylko jako propozycję degustacji, ale również przywołując historie potraw, opowieść o ich funkcji, wymiarze kulturowym czy znaczeniu obrzędowym . Ale może to być również opowieść wokół stołu – o ucztach, zastawach, wspólnym spożywaniu posiłków. Może znacie jakieś miejsce, gdzie lata temu istniała znana restauracja lub kawiarnia, albo z waszych stron pochodziła autorka jakiejś książki kulinarnej? Niech to będą historie pokazujące smaki i smaczki dziedzictwa.

Inicjatywy w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa można zgłaszać na stronie internetowej: https://edd.nid.pl/formularz-zgloszeniowy/

Termin zgłoszeń mija 16 lipca 2021 r.

 

 

DLA ORGANIZATORÓW

 

Jakie wydarzenie może być zorganizowane w ramach EDD?

 • wykład / prelekcja;
 • seminarium / sesja naukowa;
 • publikacja;
 • gawęda / opowieść;
 • uroczystość religijna;
 • spektakl;
 • projekcja / prezentacja;
 • wystawa;
 • spotkanie (z twórcą, podróżnikiem, regionalistą);
 • rzemiosło / kulinaria;
 • festyn / biesiada;
 • turniej;
 • rekonstrukcja historyczna;
 • warsztaty;
 • inscenizacja / pokaz;
 • zwiedzanie;
 • konkurs;
 • wycieczka / spacer;
 • koncert;
 • gra miejska / terenowa / questing;
 • zabawa dla dzieci;
 • lekcje muzealne, biblioteczne;
 • zajęcia edukacyjne;
 • zajęcia plenerowe.

 

Zasady organizacji Europejskich Dni Dziedzictwa:

• EDD odbywają się podczas wrześniowych weekendów. [11-12 i 18-19 września 2021 roku]

• EDD umożliwiają szerokiej publiczności dostęp do zabytków, które na co dzień są dla niej niedostępne.

• Dostęp do tych miejsc powinien być bezpłatny.

• Organizatorzy powinni przygotować program dla szerokiej publiczności, w tym dla dzieci i młodzieży.

• W programie EDD powinny znaleźć się wystawy, wykłady, koncerty, imprezy plenerowe itp.

• Wszystkie kraje uczestniczące w obchodach używają oficjalnej nazwy: Europejskie Dni Dziedzictwa.

• Logo EDD powinno pojawić się na wszystkich materiałach promocyjnych.

• Miejsca udostępnione w ramach EDD powinny być oznakowane oficjalną flagą EDD.

 

Co otrzymuje organizator?

 • udział w unikatowej inicjatywie promującej regionalne dziedzictwo kulturowe, rozpoznawalnej na mapie wydarzeń w kraju;
 • promocję wydarzenia w mediach regionalnych i ogólnopolskich (radio, telewizja, prasa, Internet, kanały social NID i EDD – FB, YouTube, strona www);
 • materiały promocyjne (plakaty, ulotki, informatory);
 • gadżety (np. torby, pinsy).

 

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?

Aby włączyć się w obchody EDD 2021 wystarczy wypełnić i przesłać formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie: https://edd.nid.pl/formularz-zgloszeniowy/

 

Propozycje wydarzeń organizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2021 można zgłaszać do 16 lipca 2021 r.

 

Więcej informacji o inicjatywie oraz regulamin znajdą Państwo pod adresem:

www.edd.nid.pl

 

Pliki do pobrania (w tym grafiki, plakaty) pod linkiem:

https://edd.nid.pl/zorganizuj-wydarzenie/

 

 

 

O PROJEKCIE

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu. Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności.

W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa-członkowie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 roku. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.