NARODOWE CZYTANIE
5 września 2020

W sobotę 5 września 2020 r., w godz. 12:00- 15:00 Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na dziewiątą edycję Narodowego Czytania. W tym roku po raz pierwszy Narodowe Czytanie w Muzeum będzie odbywało się zarówno w formie tradycyjnej – stacjonarnej, jak i transmisji on – line na profilu społecznościowym Facebook.

Podczas tegorocznej odsłony akcji czytany będzie utwór Balladyna Juliusza Słowackiego.

Godziny Narodowego Czytania potraktujmy jako akt solidarności wobec języka i literatury polskiej. Choć mimo upływu lat i przemijania pokoleń, wartość tekstów jest samoistna, to przecież w muzeum na otwartym powietrzu, inaczej niż w szkole czy w parku, teksty te konkurują mimowolnie z innym przekazem, także oddającym lata już minione. Słowo splata się z przedmiotem, obrazy kreślone piórem dobrowolnie wpasowują się w przestrzenie ekspozycji. W skansenie wiedza historyka kultury materialnej i muzealnika prowadzi do powstania wariantowej materializacji wyobraźni pisarza.

Zachęcamy, aby tego dnia zabrać ze sobą do Muzeum egzemplarz Balladyny.

 

Czytając wspólnie odwiedzimy następujące zakątki lubelskiego skansenu:

 

12:00-12:30  Las między dworem a miasteczkiem

12:40-13:20  Chata z Tarnogóry

13:30-14:10  Gazon przed dworem z Żyrzyna

14:20-15:00  Lapidarium w miasteczku

 

 

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

*Przypominamy o obowiązku zachowania 2 metrowego dystansu społecznego oraz o tym, by nie gromadzić się w dużych grupach.

 

Obowiązują bilety wstępu do Muzeum

 

 

—–

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku rozpoczęto Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.