NARODOWE CZYTANIE
4 września 2021

Wzorem lat ubiegłych, także i w tym roku Muzeum Wsi Lubelskiej włącza się w akcję Narodowe Czytanie, której 10. edycja odbędzie się już w najbliższą sobotę tj. 4 września 2021 r., w godz. 11:00-12:00. Lekturą jubileuszowej odsłony akcji jest utwór Moralność Pani Dulskiej autorstwa Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowa sztuka piętnująca obłudę i zakłamanie, w której można odnaleźć komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. 

W tę pierwszą sobotę września zapraszamy Państwa do zabrania ze sobą tekstu i dołączenia do wspólnego czytania razem z pracownikami Muzeum Wsi Lubelskiej.

Miejscem tegorocznego Narodowego Czytania w lubelskim skansenie będzie sąsiedztwo zagrody z Teodorówki (sektor Roztocze).

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku rozpoczęto Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.  Z kolei podczas 9. ubiegłorocznej edycji Narodowego Czytania wybrzmiał utwór Balladyna Juliusza Słowackiego.