HEJ ZIMA!
oferta feryjna 30 stycznia – 9 lutego 2024

Zapraszamy do udziału w spotkaniach z historią i tradycją Lubelszczyzny organizowanych w Muzeum Wsi Lubelskiej w ramach oferty HEJ ZIMA!
Uczestnikom naszych działań proponujemy bloki lekcji muzealnych połączone z warsztatami z rękodzieła. W ramach wizyty w skansenie odbędzie się godzinny spacer tematyczny po ekspozycji muzealnej oraz godzinne warsztaty manualne w pracowni.
 
HEJ ZIMA! To propozycja na czas trwania ferii zimowych w województwie lubelskim w dniach 30.01 – 9.02 br.
Proponowane godziny:
I grupa w godzinach 9.30 – 11.30,
II grupa w godzinach 12.00 – 14.00
 
Koszt uczestnictwa:
35 zł/osoba
 
Tematy spotkań, liczebność grup oraz proponowane terminy:
 
1. W co się bawić? Grupa do 25 osób
30.01, 2.02, 7.02
Spacer ścieżką dawnych zabaw i zabawek oraz opowieść o tym, jak mogło wyglądać dzieciństwo naszych prababć i pradziadków. Tematem rękodzielniczych warsztatów będą własnoręcznie wykonane kolorowe kwiaty z bibuły.
 
2. Ginące zawody Grupa do 25 osób
31.01, 5.02, 8.02
Spacer ścieżką unikalnych już dzisiaj umiejętności a niegdyś zawodów charakterystycznych dla przedwojennych wsi. Podczas wizyty na ekspozycji muzealnej wejdziemy do wnętrza wiatraka, kuźni i chałupy garncarza. Tematem rękodzielniczych warsztatów będzie własnoręcznie wykonany pająk ludowy – tradycyjna dekoracja świątecznej izby wiejskiej.
 
3. Naturą utkane Grupa do 15 osób
1.02, 6.02, 9.02
Spacer ścieżką osnutą wokół bajki M. Konopnickiej „Jak to ze lnem było”, prezentacja obróbki lnu i warsztatu tkackiego oraz oprowadzanie po wystawie czasowej „Naturą utkane” prezentowanej obecnie w Ratuszu z Głuska. Tematem warsztatów będzie filcowanie na mokro, uczestnicy podzieleni na grupy w procesie filcowania ręcznego zamienią naturalną wełnianą czesankę w arkusz filcu.
 
Oferta skierowana jest do grup zorganizowanych.
 
Szczegółowe informacje i rezerwacja miejsc:
tel.: (81) 533 85 13 wewn. 20
e-mail: edukacja@skansen.lublin.pl
 
 
Zapraszamy również do zapoznania i skorzystania z ofert poniższych instytucji.
 

Biblioteki pedagogiczne w Lublinie, Białej Podlaskiej, Chełmie, Zamościu oraz w filiach w Biłgoraju, Tomaszowie Lubelskiem i Hrubieszowie zapraszają na zajęcia dla dzieci pod opieką rodziców/opiekunów.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie w ramach  bezpłatnych zajęć zaprasza w  godz. 10:00 – 14:00 na projekcje bajek i filmów dla dzieci i młodzieży oraz zajęcia z wykorzystaniem gier edukacyjnych. Zgłoszenia 81 532 80 49 wew. 14

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie w dniach 29 stycznia – 2 lutego w godz. od 10:00 do 14:00 zaprasza na Feryjne Zajęcia Szachowe, gry planszowe, zajęcia z elementami dogoterapii, Miguferie- zajęcia z elementami języka migowego, gry i zabawy czytelnicze, zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, Kocie opowieści- zajęcia czytelniczo-plastyczne dla najmłodszych.

Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu i filie w Biłgoraju, Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim zapraszają na bezpłatne zajęcia dla dzieci od 6 do 10 lat od 29 stycznia do 9 lutego w godz. 10:00 – 13.00 na  gry i zabawy, warsztaty plastyczne, escape roomy, planszówki, kamishibai, spotkania z bohaterami bajek i wiele innych atrakcji.

 

  Medyczne Studium Zawodowe im. Stefanii Wołynki w Janowie Lubelskim zaprasza pod  opieką rodziców/opiekunów od 5 do 9 lutego w godzinach: 10:00 – 12:00 na warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z wykorzystaniem fantomów w modelu dorosłym i dziecka.

 

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

8 lutego (czwartek) godz. 12:00 zaprasza na widowisko poetycko-muzyczne „Opowieści wigilijne” w wykonaniu wychowanków pracowni teatralnej i muzycznej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja (wstęp wolny).

 Zajęcia i warsztaty nawiązujące do dawnej kultury ziemiańskiej czy obrazujące rzeczywistość po 1945 r. Szczegółowe ustalenia uzgadniane są podczas wymaganej rezerwacji pod nr. tel. 81 85 28 310.

 

Muzeum Badań Polarnych w Puławach

„Feryjne Spotkania pod Biegunami” – wykłady z prezentacjami multimedialnymi: zwierzęta obszarów polarnych, wieloryby – gigantyczne ssaki morskie w obszarach polarnych, pingwiny – sztandarowi przedstawiciele awifauny Antarktyki, obozowisko łowców mamutów i nosorożców włochatych w Górze Puławskiej, wielkie Wyprawy Polarne, gry i animacje edukacyjne o tematyce polarnej (m.in. „polarne kalambury”).

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza do pięciu oddziałów na oprowadzanie po ekspozycjach stałych połączone z warsztatami.
1. Muzeum Sztuki Złotniczej – warsztaty „Mistrzowie złota” . Uczestnicy dowiedzą się o właściwościach złota, srebra i innych metali, o wydobywaniu i pozyskiwaniu metali szlachetnych,  o artystycznych przedmiotach sztuki złotniczej.  Samodzielnie wykonają korony, bądź diademy, które zabiorą ze sobą na pamiątkę.
2. Kamienica Celejowskiej –  wystawa rzeźb Stanisława Strzyżyńskiego pt. „Pasjonują mnie ludzkie losy”. Uczestnicy  dowiedzą się czym jest rzeźba, jak powstaje oraz co ją wyróżnia na tle innych dzieł sztuki. Na zakończenie odbędą się warsztaty rzeźbienia bałwanków z gipsu.
3. Oddział Przyrodniczy – warsztaty „Miejska dżungla”. Uczestnicy dowiedzą się  co przyciąga dzikie zwierzęta do osiedli ludzkich. „Przepis na skamieliny” – oglądanie i dotykanie prawdziwych skamieniałości, zwieńczone odtworzeniem procesu ich powstania za pomocą wody i gipsu.  „Owad-przyjaciel, czy wróg?”.- uczestnicy wykonają domki dla owadów, które zabiorą ze sobą do domów.
4.  Zamek w Janowcu – czym jest fajans, czym różni się od porcelany? Malowanie kafli  wedle własnego pomysłu,  zgodnie z technikami jakimi posługują się mistrzowie fajansu.
5. Oddział Grodzisko Żmijowiska – projekcja: Jak żyli dawni Słowianie.   Na czym polega zawód archeologa (wstęp wolny).

Ferie w Centrum Spotkania Kultur CSK w Lublinie

Boardmania #13 Festiwal gier planszowych i karcianych | Edycja zimowa 06 – 18 LUT 2024 | Foyer sali operowej

 Turnieje, nocne grania, warsztaty, spotkania, targi,  pokazy gier planszowych, karcianych, kościanym i bitewnych. Wydarzenie współorganizowane jest z Fundacją Rozwoju Umysłu. Wstęp bezpłatny.

Kino CSK:

Pies i Robot | Ferie w Kinie CSK 2 LUT | 15:00 i 4 LUT | NIEDZIELA | 15:00. Przepiękna animacja o prostej potrzebie przyjaźni oraz bliskości.

Akademia Pana Kleksa | Ferie w Kinie CSK 2, 4, 9 i 11 LUTEGO

Warsztaty dla grup zorganizowanych – Informacje i zapisy:  mlodecsk@csklublin.pl, telefon:  81 4415641:

  1. Obrazy Świetlne  – warsztaty malarskie dla grup zorganizowanych.  Tworzenie obrazów przy pomocy farb fluorescencyjnych i lamp UV. Proponowana tematyka to świat podwodny, rafa koralowa i zwierzęta oceaniczne. Czas : 2 – 3h  Liczba uczestników: 10 – 20  Wiek: 7-12  Cena : 25zł/osoba (opiekunowie – bezpłatnie), terminy : 29.01 – 02.02.2024 oraz 05.02 – 09.02.2024.
  2. Teatralny Plac Zabaw Dormana –  Jan Dorman prowadził teatr inspirowany rytuałem dziecięcej zabawy, odwołujący się do gry skojarzeń i wyobraźni odbiorcy, posługujący się lalkami, maskami, znakiem plastycznym. Warsztaty z działań teatralnych  bazujące na zabawach dziecięcych i wyobraźni. Liczba uczestników: 25 – cena: 25zł / osoba – wiek: 7-11 – czas trwania 2-3 godziny
  3. Warsztat: Sieć pajęcza CSK.Zwiedzanie CSK.  Gra terenowa, poznanie  poznanie  przestrzeni  i sztuki, która mieszka w CSK. Warsztat teatralny będzie opierał się na bajce-wyliczance „Była raz starsza pani” A. Graboffa. W historii o pani która zjadła muchę, pająka, kota, a może krowę wszystko jest prawdą lub bajką – zagadka. Zabawa, ćwiczenia aktorskie i tworzenie etiud pomogą poznać prawdę. Czas: 3 godziny. Liczba uczestników: 40 osób (podzielone na dwie grupy) – cena: 35 zł /osoba (Opiekunowie – bezpłatnie) Wiek: 10-12

Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie  

  1. Warsztaty muzyczno-plastyczne 30 stycznia oraz 1 lutego, godz. 10.00.
  2. Audycja Umuzykalniająca „Wyspa skarbów”  31 stycznia, godz. 11.00.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

„Misia z nami zrób” – „misiowe” zajęcia w Oddziale dla Dzieci: 30, 31 stycznia oraz 6, 8 lutego, godz. 10.00-11.30, oraz 3 lutego (sobota) godz. 10.00-13.00

Zapisy i szczegółowe informacje: Wypożyczalnia – Oddział dla Dzieci, tel. 81 52 87 442, email: wyp@wbp.lublin.pl

Opera Lubelska w Lublinie

Opera Lubelska zaprasza bajkę muzyczną pt. „Pinokio”. Spektakle odbędą się 31 stycznia 2024 r. o godz. 9.00 i 12.00.

 

 
Uwaga:
Tematy realizowanych warsztatów mogą ulec zmianie w przypadku zdarzeń losowych.