Naturą utkane – o wykorzystaniu włókien roślinnych i zwierzęcych w sztuce ludowej

Brak wolnych miejsc.

 

 

„Naturalnie wybieraj!”* – ruszają zapisy na bezpłatne zajęcia edukacyjne.

„Naturą utkane – o wykorzystaniu włókien roślinnych i zwierzęcych w sztuce ludowej”. Tym razem zapraszamy Państwa do udziału w warsztatach tkania krajki na bardku. Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych – nie obowiązuje żadne ograniczenie wiekowe.

Od owieczki do krajeczki to zajęcia edukacyjne obrazujące proces przejścia od naturalnego owczego runa do wykonania użytecznych przedmiotów – strojów lub jego elementów. Na wstępie powiemy Państwu czym jest krajka oraz w jaki sposób ludność wiejska wykorzystywała krajkę w okresie XX-lecia międzywojennego. Będziecie mieć możliwość obejrzenia krajek z różnych rejonów Lubelszczyzny, które znajdują się w naszych zbiorach. Zwrócimy uwagę na różnorodność wzornictwa znajdującego się na tych krajkach. Omówimy proces wytwarzania przędzy wełnianej i lnianej przez ówczesną ludność.

Po teoretycznym wprowadzeniu nastąpi część praktyczna, w której każdy z uczestników zaprojektuje układ kolorów, przygotuje osnowę, osnuje nici w bardku i utka od podstaw pas/krajkę, którą następnie zabierze do domu.

Warsztaty odbędą się w Szkole z Bobrownik w dniach:

22 października (niedziela) – 1 grupa w godz. 10.00 – 13.00

28 października (sobota) – 1 grupa w godz. 10.00 – 13.00

29 października (niedziela) – 1 grupa w godz. 10.00 – 13.00

Maksymalna liczebność grupy – 10 osób

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja telefoniczna 81 533-85-13 lub 533-31-37 wew. 20

Serdecznie zapraszamy 🙂

*Warsztaty dydaktyczne realizowane są w ramach projektu „Naturalnie wybieraj! Kształtowanie postaw prośrodowiskowych w podejmowaniu decyzji konsumenckich”, dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie na zadania z zakresu edukacji ekologicznej.