Niedziela z lnem. Jak to z lnem było. Drukowanie na płótnie

Plakat_len_pazdziernik_maly

Len już zebrano i obrobiono. Nadeszła pora na pokaz snucia nici i tkania płótna.  

Zapraszamy na czwarte tegoroczne spotkanie z lnem w niedzielę, 18 października w godz. 12.00 – 15.00. „Niedziela z lnem” to wydarzenie muzealne adresowane przede wszystkim do rodzin i osób indywidulnych.

Do dyspozycji Gości Muzeum będą warsztaty z obróbki lnu, lniany plac zabaw, krótkie spektakle w duchu ludowego teatru amatorskiego oraz wystawa tkanin i wyrobów z lnu. Każdy z tych elementów opracowano wykorzystując pierwiastki ludowe, historię życia codziennego na Lubelszczyźnie i zastosowanie lnu i konopi w przemyśle zabawkarskim.

Specjalną atrakcją i nowością przygotowaną na tą ostatnia w bieżącym roku edycję „Niedzieli z lnem” będą warsztaty druku na płótnie. Otóż przed stu laty i wcześniej w wielu regionach Europy drewnianymi i metalowymi matrycami i farbami roślinnymi drukowano na surówce, przede wszystkim lnianej, powtarzalne i rytmiczne, piękne i trwałe wzory. Tym razem Goście będą mogli posłużyć się rekonstrukcją wzoru klocków farbiarskich używanych w miasteczku Kryłów n/Bugiem przed I wojną światową. By publiczność przemieniła się w drukarzy i farbiarzy na płótnie przygotowano według dawnych receptur także garniec farby drukarskiej.

Jesienne, spokojne, muzealne miasteczko w lubelskim skansenie, skąd wszędzie blisko na ekspozycję stałe i do miejsc wydarzeń związanych z dziedzictwem lnu, zaprasza w niedzielę 18 października.

Proszę nie obawiać się deszczu! Na wypadek opadów lub niskich temperatur przewidujemy przeniesienie poszczególnych wydarzeń do kilku dużych pomieszczeń w muzealnym miasteczku.