Niedziela z lnem

Gości Muzeum, w tym wielopokoleniowe rodziny zapraszamy na niedzielę, 8 października 2017 r., w godz. 12.00 – 15.00,

na drugą w tym roku edycję wydarzenia muzealnego „Niedziela z lnem”.

 

Dlaczego len? Jak może wyglądać dzień powszedni i świąteczny zbudowany na motywach lnu?

 

Poszukując odwiecznych przyjaciół człowieka w świecie przyrody zwróćmy uwagę na dobrodziejstwo lnu. To uniwersalny towarzysz rozwoju naszej cywilizacji śródziemnomorskiej i europejskiej na przestrzeni ostatnich kilku tysięcy lat. Roślina ta dostarcza zarówno włókna, wykorzystywanego przede wszystkim do wyrobu tkanin i powrozów, a także nasion do produkcji oleju, leków i jest dodatkiem do wielu artykułów spożywczych. Aby Państwu zaoferować muzeum wydarzeń, stosowne do pejzażu i czasokresu lubelskiego skansenu, wybraliśmy czasy odnotowane w relacjach Oskara Kolberga, z lubelskiego i chełmskiego z połowy, następnie przełom XIX/XX w.  XIX w.  i okres II Rzeczypospolitej.  

W tę październikową niedzielę, w muzealnym miasteczku i dwóch wsiach nazywanych przez nas „Wyżyna Lubelska i „Roztocze i biłgorajskie” oraz we dworze ziemiańskim głośno będzie o lnie i wiele też do zobaczenia. Tak zabytki lniarskie i wiedza muzealników o lnie zostaną przetworzone w formę różnorodnych spotkań z Publicznością.

Wśród nich będą:

  • wstępna obróbka lnu – międlenie na drewnianej międlicy i międlarce korbowej, cierlenie, czesanie na szczotce;
  • snucie nici lnianych na kołowrotku i chałupnicze nawijanie ich na papierowe taleczki;  
  • tkanie płócien i rozmierzanie dawnymi miarami – arszynem i łokciem potem przeliczenie miary na metry;  
  • maglowanie płócien drewnianą maglownicą z wałkiem i maglem pokojowym;  
  • drukowanie płócien za pomocą drewnianych matryc (godz. 13:00);
  • skręcenie powrozów z lnu na wózku powroźniczym.

 

Nim aktorzy naszego ludowego teatru amatorskiego przystąpią do gry, Gość muzeum pozna niektóre tajniki charakteryzacji. Oto ubiór twarzy – czyli makijaż wykonany naturalnymi roślinami i korkiem oraz pozostały ubiór twarzy z wykorzystaniem włókien lnu i konopi. Dobro, jako wartość ówczesnego kolbergowskiego ludu ubranego niemal wyłącznie w len nasza trupa teatralna przedstawi w „Krupniku przesolonym”. Zaś wymarzoną wizję sojuszu robotniczo-chłopskiego w uprawie, obróbce i handlu lnu przedstawią oni w „Kołowrocie”, sztuce, której akcja dzieje się w 1927 r. w chłopskiej izbie, na polach lnianych i w kantorze przedsiębiorstwa we Lwowie przy ul. Tkackiej.

 

Przygotowaliśmy i „Lniany plac zabaw”, a tam lniane rzutki, konkurencje z wędkami o lnianych żyłkach, próby zręcznościowe z ziarenkiem lnu dla kanarka oraz gra na lnianym obrusie.

We dworze ziemiańskim będzie wspomnienie o generale Lucjanie Żeligowskim – wielkim propagatorze polskiego lnu – rzecz o sprawie lniarskiej w II Rzeczypospolitej.

W domu burmistrza będziemy wspólnie i rodzinnie czytać opowieści o lnie – najpierw Marii Konopnickiej, potem Jana Christiana Andersena.

                                                       

 

Łucja Kondratowicz-Miliszkiewicz

 

Bilety: 6 zł w ramach akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”

 

 

NIEDZIELA Z LNEM

8 PAŹDZIERNIKA 2017 r.

godz. 12:00-15:00