Jarmark Koński po św. Janie

Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na 20 edycję Jarmarku Końskiego, 
28 czerwca  2015 roku (niedziela)
w godzinach 12.00-15.00 w sektorze Roztocze

Wydarzenie nawiązuje do historycznych jarmarków – targów łęczyńskich i piaseckich – organizowanych w okresie międzywojennym, których najlepsze tradycje sięgają do XVII i XVIII wieku.

W atmosferę targu końskiego z lat 20-tych i 30-tych XX wieku wprowadzi uczestników bogata galeria postaci, „aktorów spektaklu”. Pojawią się członkowie komisji targowej: weterynarz badający zdrowie
i świadectwa zwierząt oraz dziedziczki z okolicznych majątków, które zapisują wszelkie dane. Nie zabraknie gospodarza terenu, który otwiera i zamyka targ, prezentuje konie oraz zapowiada sprzedających i kupujących.

Na jarmarku obecni będą ponadto: Cygan (znawca koni wraz ze swoimi „kibicami”, którzy podsycają atmosferę targu), Żyd (uczestniczący w sprzedaży jako świadek transakcji i uczestnik nielegalnego litkupu), posterunkowy (pilnujący porządku i mający oko na złodziejaszków), „miastowy cwaniaczek” (próbujący oszukać gospodarza), młynarz z pomocnikiem (szukający silnego konia do ciężkiej pracy), ksiądz z pobliskiej parafii (mający nadzieję kupić konia do bryczki), a także karciarze i dziad szukający zarobku.

Na oczach widzów odtworzone zostaną scena targowania się o konia oraz wieńczący całość litkup – tradycyjne opijanie wódką zawartej transakcji.

Na jarmarku nie zabraknie pokazów i prezentacji koni, pozwalających zobaczyć zwierzę w ruchu, sprawdzić jego temperament oraz pokazać wszelkie jego walory oraz wady. Zaprezentowana zostanie również próba siły, czyli tzw. uciąg (pociągnięcie żeleźniaka z obciążeniem), który pozwala zdecydować czy koń sprawdzi się w ciężkich pracach.

Obok targowicy na konie pokazane będą tradycyjnie zwierzęta domowe (owce, kozy, drób).

Ponadto w czasie trwania jarmarku  uczestnicy będą mogli przypatrzeć się pracy kowala przy wyrobie
i podkuciu konia oraz czyszczeniu kopyt.

Wydarzeniu towarzyszyć będą przeznaczone dla dzieci przejazdy bryczką ciągniętą przez muzealnego kucyka.

Życzymy udanych transakcji, a publiczności przeniesienia się w lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku na jarmark koński do lubelskiego małego miasteczka.