WARSZTATY LALKARSKIE
24 lipca/niedziela

Dawniej większe dzieci pomagały rodzicom przy niezmechanizowanych żniwach. Ale cóż było wówczas zrobić z maluchami? Dla niemowląt rozstawiano po miedzach, w cieniu dzikich grusz, polowe kołyski na krzyżakach z gałęzi. Przy tych kołyskach kilkuletnie dziewczynki przygotowywały się do roli przyszłych matek. Szyły szmaciane lalki, zaplatały im warkocze, wiązały im kokardy i śpiewały kołysanki.

Gdy w niedzielę 24 lipca 2016 r. w Muzeum Wsi Lubelskiej o godz. 11.00 ruszą żniwiarze,  kustosz Łucja Kondratowicz-Miliszkiewicz zaprasza dzieci, mamy, tatusiów i dziadków na polowe warsztaty lalkarskie. Można będzie wykonać samodzielnie szmacianą lalkę wypchaną lnianymi pakułami i ubrać w ludowe tkaniny. Przecież tak widziały dzieci swoich rodziców żniwujących nieopodal. Goście Muzeum będą mogli przyjść z własną lalką – naguską  i uszyć dla niej „żniwne” ubranie.
Zapraszamy na warsztaty w cieniu rozłożystego klonu, tuż obok żniwnego łanu, a na wypadek deszczu lub chłodu warsztaty odbędą się w miasteczkowej kuchni w domu z Siedliszcza.

Ponadto w Muzeum z cyklu „Jak to się dawniej robiło” (w godzinach 11:00-15:00):

– praca młynarzy (wiatrak z Zygmuntowa)

– wypiek podpłomyków (chałupa z Żukowa)

– pokaz krycia strzechą dachu (zagroda z Urzędowa)