ŚPIEWY POGRANICZA
warsztaty śpiewacze z Niną Jawdosiuk i Julitą Charytoniuk

 

Zapraszamy na kolejne warsztaty śpiewu tradycyjnego będące częścią projektu „Śpiewy pogranicza ze zbiorów Jana Ignaciuka w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

Warsztaty poprowadzą Nina Jawdosiuk i Julita Charytoniuk. Tym razem poznamy wyjątkowe pieśni z Dobrowody  

 

 

Nina Jawdosiuk – śpiewaczka ludowa z Dobrowody wykonująca pieśni, które są w jej rodzinie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Doskonale pamięta wesela, na które przygotowywało się specjalne obrzędowe pieczywo zwane „korowajem”. Potrafi obrazowo opowiadać o dzieciństwie, z którego zapamiętała wiele pieśni i zwyczajów – dziś już zapomnianych. Liderka Zespołu Śpiewaczego z Dobrowody, który wykonuje unikatowe pod względem melodyki, jak i treści pieśni obrzędowe cyklu rocznego: tzw. rohulki, wysnynky (dwa rodzaje pieśni wiosennych), żniwne oraz obrzędowe rodzinne: korowajowe, weselne, chrzcinne, religijne (wielkopostne), liryczne/powszechne, kolędy. Zespół koncertował w kraju i za granicą. Występował, wraz z Katarzyną Groniec, na Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie (koncert re:tradycja), na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie; laureatki Nagrody Muzyka Źródeł 2021.

 

Julita Charytoniuk – kulturoznawczyni, śpiewaczka i nauczycielka śpiewu tradycyjnego. Absolwentka Podyplomowych Studiów Etnomuzykologicznych na Uniwersytecie Warszawskim. Członkini Polskiego Seminarium Etnomuzykologicznego. Współpracuje z Zakładem Muzykologii Instytutu Sztuki PAN. Stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku (2015, 2018) i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015). Od kilkunastu lat prowadzi badania terenowe na Podlasiu i Polesiu Zachodnim (Ukraina, Białoruś). Dokumentuje pieśni, uczy się ich od wiejskich mistrzów. Nagrywa, opracowuje i wydaje płyty z muzyką tradycyjną –  m.in „Pieśni z Kożyna”,  „Ludowe pieśni religijne z Podlasia” cz. I i II,  „Dorzecze Niemna” – nagrodzone w konkursie „Fonogram Źródeł” Polskiego Radia. Prowadzi warsztaty śpiewu tradycyjnego, również we współpracy z wiejskimi wykonawcami. Współtworzy zespoły: Z Lasu, Południce, Kapela Batareja, Pieśni Piękne, Biele.

Warsztaty odbędą się 15 lipca w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie
w godzinach od 10.30 do 16.30

Warsztaty są bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy, formularz zgłoszeniowy pod linkiem:
https://docs.google.com/forms/d/1E5URw4GT9kdYjsfTBNvckmHPvQpGDi3bWRbdsf8RzWc/edit

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

W grafice wykorzystano fotografie autorstwa T. Langiera.