JARMARK KOŃSKI
16 września 2018-fotorelacja

Inscenizacja jarmarku nawiązującego do historycznych targów łęczyńskich i piaseckich organizowanych w okresie międzywojennym, których najlepsze tradycje sięgają XVII i XVIII wieku.

 

W trakcie pokazu odtwarzamy atmosferę targu końskiego z lat 20-tych i 30-tych XX wieku. Pojawią się „aktorzy spektaklu”: członkowie komisji targowej, w skład której wchodzą: weterynarz badający zdrowie i paszporty dziś, a dawniej świadectwa zwierząt, dziedziczki z okolicznych majątków, które zapisują wszelkie dane. Gospodarz terenu, który otwiera i zamyka targ oraz prezentuje konie i zapowiada gospodarzy sprzedających i kupujących konie. Na jarmarku pojawiają się: Cygan – znawca koni wraz ze swoimi „kibicami”, którzy podsycają atmosferę targu, Żyd – uczestniczący w sprzedaży jako świadek transakcji i uczestnik nielegalnego litkupu, posterunkowy – pilnujący porządku i złodziejaszków, dziedzic z niedalekiego majątku, który próbuje zakupić konia do bryczki, młynarz pomocnikiem szukający silnego konia do ciężkiej pracy. Nieodzowni są też: karciarze i dziad szukający zarobku.

W trakcie jarmarku końskiego odtworzony jest również skomplikowany i ciekawy, dla postronnego widza, spektakl targowania się o cenę oraz kończący wszystko litkup – tradycyjne opijanie wódką zawartej transakcji. Pokazy i prezentacja koni pozwalają zobaczyć zwierzę w ruchu, sprawdzić jego temperament i pokazać wszelkie jego walory oraz wady. Konie prezentują też próbę siły tzw. uciąg (pociągnięcie wozu żeleźniaka z obciążeniem), która pozwala zdecydować czy koń sprawdzi się w ciężkich pracach polowych i innych.

W czasie trwania jarmarku można przypatrzeć się pracy kowala przy wyrobie i podkuciu konia oraz czyszczeniu kopyt oraz zobaczyć pracę rymarza, bez którego żaden jarmark odbyć się nie mógł. Obok targowicy z końmi pokazane będą tradycyjnie zwierzęta domowe (owce, kozy, drób).

 

JARMARK KOŃSKI

16 września

12:00-15:00

 

 

FOTORELACJA (fot. K. Wiśniewski):