WERNISAŻ „NATURĄ UTKANE…”
23 listopada 2023

W najbliższy czwartek o godz. 14.00 zapraszamy na otwarcie wystawy „Naturą utkane – o wykorzystaniu włókien roślinnych i zwierzęcych w sztuce ludowej”

 

Wełna, len i konopie to powszechne dawniej włókna naturalnego pochodzenia, których wytwarzanie, obróbkę oraz wykorzystanie ludność wiejska opanowała niemalże do perfekcji. Dzięki ciężkiej pracy, wiedzy przekazywanej przez pokolenia, ale i przez chęć posiadania pięknych przedmiotów powstało wszystko to, co pokazuje wystawa. Prezentowane są wybrane przykłady z kolekcji tkanin Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Nie tylko te z północy Lubelszczyzny, ale aż po krańce Podlasia, i nie tylko te z południa Lubelszczyzny, ale aż po okolice Hrubieszowa. Niektóre widocznie się od siebie różnią, inne są bardzo podobne. Wszystkie ukazują prostotę włókien jakie dała natura w postaci bogactwa, które przetworzył człowiek. Pokazane na tej ekspozycji wytwory materialne kultury i sztuki ludowej towarzyszyły ludziom przede wszystkim od święta, ale i na co dzień. Służyły im dzięki swym praktycznym funkcjom, ale i upiększały rzeczywistość. Prezentowane muzealia to kilimy, narzuty, krajki, stroje… – wszystko, co dała natura, a ludzką ręką zostało utkane, splecione, wyhaftowane czy uszyte. Łącznie można zobaczyć przeszło 80 wyjątkowych przedmiotów, które na co dzień skrywają muzealne magazyny. Najstarsze obiekty zostały wykonane pod koniec XIX wieku. Do dziś przetrwały jako materialni świadkowie dawnych czasów i stanowią osnowę, na której możemy pleść wątek opowieści o życiu na dawnej wsi.

 

 

Wystawa realizowana jest w ramach projektu „Naturalne wybieraj! Kształtowanie postaw prośrodowiskowych w podejmowaniu decyzji konsumenckich” finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

 

 

 

Wystawę można oglądać w Ratuszu z Głuska (w galerii na I piętrze – wejście od tyłu budynku) w Sektorze Miasteczko w Muzeum Wsi Lubelskiej.
 
Wystawa będzie prezentowana do 11 lutego 2024 r. w godzinach 10.00-1400.*
 
*W tym okresie Muzeum Wsi Lubelskiej jest nieczynne w każdy poniedziałek oraz w czasie przerwy świątecznej od 24 XII do 1 I.