UROCZYSTE OTWARCIE EKSPOZYCJI REMIZY OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ Z WILKOWA
1 maja 2022
– fotorelacja

W niedzielę 1 maja 2022 r. o godz. 11:30  zapraszamy na uroczyste otwarcie ekspozycji remizy Ochotniczej Straży Pożarnej z Wilkowa w Muzealnym Miasteczku.

Podczas uroczystości nie zabraknie wystąpień przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej z Wilkowa, czy też wspomnień o historii tamtejszej OSP. W programie przewidziano także zwiedzanie ekspozycji remizy z kustoszem  i pokazy sprzętu pożarniczego. Uroczystości będzie towarzyszył występ orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Ostrowa Lubelskiego.

Ochotnicza Straż Pożarna z Wilkowa została założona w 1888 r., natomiast remizę zbudowano w 1915 r. Wilkowska straż pożarna należała do najstarszych w powiecie puławskim. Inicjatorem powstania straży ogniowej był właściciel ziemski Jan Kleniewski.

 

W PROGRAMIE:

 

– Msza święta w kościele z Matczyna (godz. 10:00)

– Otwarcie ekspozycji remizy z Wilkowa (godz. 11:30)

– Wystąpienie przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej z Wilkowa

– Prezentacja historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilkowie

– Zwiedzanie ekspozycji remizy z Wilkowa

– Występ orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Ostrowa Lubelskiego

– Pokazy sprzętu pożarniczego

 

 

Ochotnicze Straże Pożarne to najstarsze, a zarazem najbardziej zasłużone dla społeczeństwa organizacje społeczne. Będąc często jedynymi organizacjami we wsiach i miasteczkach, odgrywały rolę czynnika inspirującego i organizującego środowisko w zakresie działalności politycznej, społecznej i kulturalno-oświatowej. Dla masowo powstających w latach 20. i 30. straży ogniowych najważniejszym celem było wzniesienie własnej remizy. Przynależność do tej lokalnej korporacji była zawsze uznawana za przywilej, skupiała wokół siebie liczną inteligencję, która występowała w roli jaj organizatorów i opiekunów.

 

 

BILETY WSTĘPU: 20 zł (normalny), 10 zł (ulgowy).

 

fot. Zjazd strażaków w Wilkowie, 1925 r., w tle budynek remizy strażackiej z ok. 1915 r.

 

 

FOTORELACJA (fot. K. Wasilczyk):