TĘDY DROGA
Dofinansowanie zadania
z programu „Kultura w sieci”

Muzeum Wsi Lubelskiej otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu dotacyjnego „Kultura w sieci” nadzorowanego przez Narodowe Centrum Kultury, na realizację zadania pn. „Tędy droga”.

Zadanie Muzeum Wsi Lubelskiej złożone jest z dwóch elementów. Pierwszy polega na przygotowaniu wirtualnego spaceru po wybranych, najbardziej reprezentatywnych i reprezentacyjnych ekspozycjach skansenowskich. Są to: wiatrak z Zygmuntowa, zagroda z Teodorówki, dom podcieniowy z Wojsławic, dwór z Żyrzyna, cerkiew z Tarnoszyna. Ogółem spacer umożliwi poznanie 24 wnętrz muzealnych. Ponadto w każdym wnętrzu będzie można poznać określone zabytki. Docelowo ma być to 110 przedmiotów o różnej funkcji i wielkości.

Dodatkowo wybrane ekspozycje zostaną wzbogacone o tła dźwiękowe odpowiadające ich charakterowi. Do każdego obiektu, wnętrza i zabytku powstanie tekst informacyjny. Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami każdy tekst będzie można odsłuchać lub obejrzeć w Polskim Języku Migowym. Dla osób obcojęzycznych przygotowana zostanie angielska wersja językowa.

Drugim elementem będzie modernizacja strony internetowej Muzeum w sposób, który uczyni ją zgodną z ustawą o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r.