ŚWIĘTO ZABYTKU 250 LAT CHAŁUPY Z TARNOGÓRY
FOTOGALERIA

Tegoroczne „Święto zabytku” dedykujemy Chałupie z Tarnogóry, która jest najstarszym obiektem w sektorze Wyżyny Lubelskiej, datowanym na 1773 rok.
„250-lat Chałupy z Tarnogóry” zaplanowane zostało na 19 listopada 2023 r., a towarzyszyć mu będzie wernisaż wystawy „Tarnogóra w akwareli współczesnej”, jako zakończenie pleneru malarskiego odbywającego się w dniach 17-19.11 w Muzeum Wsi Lubelskiej.
Tego dnia w naszym Muzeum, w ramach wydarzenia jego uczestnikom proponujemy zwiedzanie wnętrza i obejścia chałupy wraz z prezentacją warsztatu szewskiego oraz koncert Strażackiej Orkiestry Dętej z Tarnogóry, która w 2024 roku będzie obchodziła swoje stulecie.
Planujemy także spotkanie w naszym muzealnym obiekcie – Ratuszu z Głuska, na które zapraszamy przedstawicieli miejscowości Tarnogóra.
Chcemy zaprezentować dokumentację archiwalnych zasobów Muzeum Wsi Lubelskiej związanych z Chałupą z Tarnogóry oraz rodziną Orkiszewskich – jej ostatnich właścicieli.
Planowane wydarzenie będzie znakomitą okazją do poznania historii obiektu i związanych z nim osób, serdecznie zapraszamy!

Plan wydarzenia: 

10.00 – inauguracja przed Chałupą z Tarnogóry w sektorze Wyżyny Lubelskiej z uroczystym ogłoszeniem sołtysa Tarnogóry

10.15 – zwiedzanie wnętrza i obejścia zabytku

10.30 – przedstawienie rzemiosła szewskiego na Lubelszczyźnie w okresie międzywojennym i pokaz warsztatu szewskiego

11.00 – koncert Strażackiej Orkiestry Dętej z Tarnogóry pod remizą z Wilkowa w sektorze małomiasteczkowym

11.20 – przejście do Ratusza z Głuska

11.30 – prezentacja historii Strażackiej Orkiestry Dętej z Tarnogóry w holu Ratusza

12.00 – wernisaż wystawy malarskiej „Tarnogóra w akwareli współczesnej”

12.30 – prezentacja materiałów archiwalnych ze zbiorów MWL, spotkanie z przedstawicielami lokalnych organizacji i społeczności z miejscowości         Tarnogóra i Gminy Izbica

15.00 – zakończenie wydarzenia