ŚPIEWY POGRANICZA
warsztaty śpiewacze z Karoliną Demianiuk
i Ewą Grochowską

Zapraszamy serdecznie na warsztaty śpiewu tradycyjnego z Karoliną Demianiuk i Ewą Grochowską, na których poznamy pieśni z przygranicznych terenów Lubelszczyzny śpiewanych w zanikającym już języku pogranicza – tzw. chachłackim. Warsztaty są częścią realizowanego przez Muzeum Wis Lubelskiej projektu „Śpiewy pogranicza ze zbiorów Jana Ignaciuka w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.”

Karolina Demianiukwszechstronnie utalentowana artystka ludowa z Dołhobród: śpiewaczka, aktorka, poetka, twórczyni ludowa. Obdarzona doskonałym słuchem muzycznym i pięknym głosem – od najmłodszych lat wdrażała się do wspólnego śpiewu ucząc się pieśni od rodziny, sąsiadów, starszych koleżanek. Obserwowała, jak śpiew oraz pielęgnowanie dawnych zwyczajów i obrzędów towarzyszą jej najbliższym na co dzień i podczas świąt. Od 1987 r. jest członkinią znanego i zasłużonego dla pielęgnowania tradycyjnej kultury muzycznej regionu Zespołu „Jutrzenka”. W 2013 r. wydała pierwszy tomik wierszy swojego autorstwa. Uczy śpiewu i we współpracy z Anną Kaźmieruk przekazuje tradycje niezwykłej wsi Dołhobrody dzieciom, tworząc wraz z nimi zespół „Dołhobrodzkie Zadułyńce”. Występuje na lokalnych i ogólnopolskich festiwalach i przeglądach folkloru, zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Ewa Grochowska  – muzyk, nauczycielka śpiewu tradycyjnego, badaczka tradycji muzycznych wsi polskiej i stylów wokalnych w muzyce tradycyjnej Europy Środkowo – Wschodniej. Związana obecnie m.in. z zespołem „Tęgie Chłopy” (muzyka Kielecczyzny), zespołem wokalnym „Warszawa Wschodnia”, zespołem „Z Lasu” (tradycje śpiewacze Polesia ukraińskiego i białoruskiego). Prowadzi także własny Zespół Śpiewaczy, specjalizujący się w śpiewie obrzędowym, który zajmuje szczególne miejsce w jej praktyce śpiewaczej oraz działalności badawczej i artystycznej. Jest pomysłodawczynią i realizatorką wielu projektów edukacyjnych i artystycznych poświęconych nauce, rekonstrukcji i wykonawstwu polskiej muzyki tradycyjnej. W latach 2001- 2013 była uczennicą wybitnego skrzypka ludowego Jana Gacy z Przystałowic Małych. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 i 2014 r. Doktor nauk humanistycznych.

Warsztaty odbędą się 1 lipca w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

w godzinach od 10.30 do 16.30

Warsztaty są bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona.

Obowiązują zapisy, formularz zgłoszeniowy pod linkiem:

https://docs.google.com/forms/d/1K1HxLJKagK7Z1wOQLAj5ZhOyf2DMMAF4EzQrJFXcqO8/edit

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W grafice wykorzystano fotografie autorstwa T. Langiera.