„PRZECHOWUJMY TEN SKARB!” Wyniki konkursu na nagranie wspomnień z pielgrzymki Jana Pawła II do Lublina

Muzeum Wsi Lubelskiej wspólnie z Radiem Lublin włącza się w obchody roku 2020 – szczególnie poświęconemu postaci papieża Polaka zapraszając do przesyłania nagrań ze wspomnieniami uczestników pielgrzymki Jana Pawła II do Lublina. Do udziału w konkursie zapraszamy dzieci począwszy od uczniów III klasy szkoły podstawowej oraz młodzież, aż po ostatnie klasy szkół średnich.

Wystarczy przeprowadzić rozmowę z osobą, która była uczestnikiem lubelskiej wizyty ojca świętego, nagrać jej wspomnienia, ewentualnie zeskanować zdjęcia i przesłać do naszego Muzeum.

9 czerwca 1987 roku na błonia na lubelskich Czubach przybyło setki tysięcy wiernych, dla których ten wtorkowy dzień na zawsze zapisał się w pamięci. Przybyli do Lublina ze wsi, miasteczek i miast całej Lubelszczyzny, a także spoza niej, by spotkać papieża Polaka. To moment, który koniecznie powinien być uwieczniony w różnorakiej formie. A skoro Muzeum utrwala życie codzienne minionych lat, nie sposób pominąć tak doniosłego wydarzenia. Szczególnie, gdy pozostało wielu świadków tego spotkania, którzy być może zechcą podzielić się swoją opowiedzianą historią.

Udział w lubelskiej pielgrzymce Jana Pawła II to momenty, do których uczestnicy wracają myślami, czasami zatrzymane w kadrach zdjęć. Zachowują je głęboko w pamięci, czasem być może dzieląc się opowieściami o nich ze swoimi dziećmi czy wnukami – jako wspomnienie z lat młodości. Ale trzeba śmiało pójść dalej i potraktować ten skarb jak pamiątkę rodzinną, która niech będzie jak najpełniej przekazana w transmisji pokoleniowej.

Nagranie stworzone do celów konkursowych może być nie tylko szansą na zdobycie nagrody. Największą wygraną będzie pamiątka, która zostanie w domu – nagranie wspomnień członka rodziny czy znajomego z pokolenia Jana Pawła II. Wspominając udział w pielgrzymce w Lublinie w 1987 roku spróbujmy sięgnąć do ludzkiej pamięci, tak głęboko, jak to tylko możliwe – przywołując możliwie każdy szczegół. Najmniejsze błahostki będą tworzyły razem kompletny obraz tego wydarzenia, jego klimat, nastrój, doniosłość.

To wspomnienia, przeżycia, doświadczenia i emocje – jest ich setki tysięcy, ponieważ u każdego z uczestników były i są inne. Każda z osób będących w tamtym miejscu i czasie zapamiętała to wydarzenie inaczej – ze swojej własnej perspektywy. Dlatego indywidualne wspomnienia, o które prosi lubelski skansen są niepowtarzalne, unikalne – nie do znalezienia w żadnej publikacji historycznej czy innej książce. To przede wszystkim skarb prywatny, ale także skarb historyczny i religijny. Wielowymiarowe dziedzictwo, które zasługuje na utrwalenie.

Zachęcamy do potraktowania wspomnień z tamtego wyjątkowego wydarzenia jak najcenniejsze pamiątki, które powinny być przekazane do Muzeum, gdzie będą przechowywane, chronione, ale także udostępniane innym ludziom, by mogły ich cieszyć i uczyć – także w tej wirtualnej formie, w jakiej zostaną opublikowane nadesłane nagrania.

Przechowujmy ten skarb! wspomnień z pielgrzymki Jana Pawła II do Lublina. Dzieląc się nim – wspólnie. Razem uczcijmy Rok Świętego Jana Pawła II stwarzając piękny wirtualny pamiętnik pokolenia JP II ziemi lubelskiej.

Aby wziąć udział w Konkursie organizowanym w ramach projektu Przechowujmy ten skarb! należy:

– nagrać wypowiedź uczestnika wizyty Jana Pawła II na lubelskich Czubach 9 czerwca 1987 roku,

– przesłać nagranie do Muzeum Wsi Lubelskiej na adres: edukacja@skansen.lublin.pl w terminie do 10 października 2020 roku.

Na uczestników Konkursu czekają atrakcyjne nagrody w postaci wejściówek na koncert papieski w dniu 16 października 2020 (Tryptyk Rzymski Włodek Pawlik- fortepian i Artur Żmijewski- recytacje) organizowany przez Polskie Radio Lublin oraz wstępów rodzinnych do Muzeum Wsi Lubelskiej.

 

Projekt PRZECHOWUJMY TEN SKARB! bierze udział w programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego.

 

                     

WYNIKI

Zgodnie z regulaminem konkursu „Przechowujmy ten skarb!”, organizowanego przez Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie oraz Radio Lublin S.A, powołana została Komisja Konkursowa w składzie:

 

  • Agata Koss-Dybała – Radio Lublin (przewodnicząca Komisji Konkursowej),
  • Dagmara Karpińska – Muzeum Wsi Lubelskiej (członek Komisji Konkursowej),
  • Sylwia Dmowska – Muzeum Wsi Lubelskiej (członek Komisji Konkursowej).

 

Po zapoznaniu się z nagraniami nadesłanymi do Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie oraz obradach, które miały miejsce 13 października 2020 r. w siedzibie organizatora Konkursu – Muzeum Wsi Lubelskiej przy al. Warszawskiej 96 w Lublinie, Komisja wyłoniła spośród 8 zgłoszeń dopuszczonych do oceny, następujących zwycięzców:

 

I miejsce ex aequoXawery Mazur

I miejsce ex aequo – Antoni Wrzos

III miejsce – Julia Malec

 

Uwagi:

Dwa nagrania spośród nadesłanych zgłoszeń nie zostały poddane ocenie, z uwagi na brak załączników wymaganych w Regulaminie Konkursu.

 

 

 

* Wydarzenie objęte jest patronatem Posłanki do Parlamentu Europejskiego p. Elżbiety Kruk.

 

Poniżej regulamin konkursu i niezbędne załączniki:

 

Regulamin Konkursu

Załącznik 1

Załącznik 2

Załącznik 3

Załacznik 4

Pytania pomocnicze