PROWINCJONALNE MIASTECZKO Z BLISKA
10 maja 2019

Podczas tegorocznych Dni Otwartych Funduszy Europejskich Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza do bezpłatnego zwiedzania obiektów. W ramach akcji lubelski skansen organizuje wydarzenie pt. Prowincjonalne miasteczko z bliska. Będzie to szansa spotkania z autorami ekspozycji wnętrz muzealnego miasteczka, a przede wszystkim możliwość porozmawiania zarówno o prezentowanych eksponatach jak i kulisach powstawania poszczególnych miejsc obecnych w przestrzeni prowincjonalnego miasteczka z lat 30. XX w.

 

*Miasteczko zaprojektowane zostało według planu charakterystycznego dla małych miast południowo – wschodniej Polski z końca lat trzydziestych XX wieku. Układ przestrzenny zgodny jest z tradycją europejską tj. oparty na prawie magdeburskim. Posadowione zostało na wysokim brzegu doliny rzecznej z otwarciem na jego obszar co zapewnia właściwe relacje historyczno – krajobrazowe, a także pozwala na ukazanie typowych powiązań historycznych wieś – dwór – miasteczko. Wnętrza urbanistyczne, takie jak rynek ze studnią, place, uliczki czy zaułki, zostały stworzone zgodnie z tradycją i oparte na badaniach historycznych.

Muzealne miasteczko prezentuje różnorodność wnętrz, między innymi: domów mieszkalnych, kościoła, plebanii, sklepów, warsztatów, domu burmistrza. Miasteczko jest miejscem widowisk teatralnych, wydarzeń okolicznościowych i muzealnych.

 

**Projekt MIASTECZKO PROWINCJONALNE EUROPY ŚRODKOWEJ W MUZEUM WSI LUBELSKIEJ W LUBLINIE był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

 

 

10 maja 2019 r., w godzinach 10:00-14:00

W prowincjonalnym miasteczku będzie można zwiedzić m.in:

 

Dom Hersza Libhabera z Siedliszcza

-Sklep z wyrobami tytoniowymi 

-Sklep żelazny

-Zakład fryzjerski Jankiela Struzera z Dubienki

-Agencja pocztowa

-Kuchnia Moszka Klajnera

 

Dom Jaworskich z Siedliszcza

-Piwiarnia

-Masarnia

 

Dom z Wojsławic

-Pracownia krawiecka

-Warsztat cholewkarski

-Warsztat szewski

-Kuchnia Fajwela Szylda

-Mieszkanie malarza szyldów

 

Dom z Zemborzyc

-Restauracja Walczyńskich

-Sklep kolonialno-galanteryjny Teofila Oleszka z Frampola

-Miasteczkowy gabinet dentystyczny

 

-Mieszkanie burmistrza w domu z Wąwolnicy

-Areszt gminny z Samoklęsk

-Kołodziejnia Zygmunta Ćwiklińskiego z Bełżyc

-Stodoła z Tyszowiec

 

Zapraszamy!

 

 

 

Wydarzenie organizowane w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich

Przez cały dzień obowiązuje wstęp bezpłatny do Muzeum.