POWSTANIE STYCZNIOWE
155 lat później – fotorelacja

Dla upamiętnienia 155. rocznicy obchodów Powstania Styczniowego Muzeum Wsi Lubelskiej i Stowarzyszenie Historyczne „Ćwieki” ze Starościna zapraszają na inscenizację historyczną „Powstanie Styczniowe 155 lat później”, która odbędzie się w niedzielę, 21 stycznia 2018 r. na terenie lubelskiego skansenu.

Wydarzenie zapoczątkuje patriotyczna msza święta w intencji powstańców oraz inscenizacja złożenia przysięgi powstańczej i odczytanie manifestu z 1863 roku.

Pokaz przybliży uczestnikom wydarzenia, które miały miejsce 155 lat temu w „styczniową noc”. W zaaranżowanym obozie powstańczym będzie można zobaczyć scenki rodzajowe, takie jak, odlewanie kul, kucie kos, pokaz broni czarnoprochowej, musztrę, przygotowanie opatrunków i gotowanie posiłków w kotłach. Około godziny 13:00 obozowe życie zakłóci napad Kozaków, który zakończy się krótką potyczką.

Inscenizację wykona Stowarzyszenie Historyczne „Ćwieki” ze Starościna, które wystąpi w zrekonstruowanych mundurach oddziału „Ćwieków” założonego przez Kajetana Cieszkowskiego. Grupa rekonstrukcyjna, tak samo jak dawny oddział powstańców pochodzi ze Starościna. Członkowie grupy od lat przybliżają historię powstańców styczniowych zachowując przy tym dużą dbałość o szczegóły historyczne dotyczące umundurowania oraz uzbrojenia.

POWSTANIE STYCZNIOWE 155 lat później

21 stycznia 2018 r.

11:00 – 14:00

11:00 patriotyczna msza święta

12:00 inscenizacja złożenia przysięgi powstańczej i odczytanie manifestu z 1863 r.

12:30 scenki rodzajowe z życia obozu: odlewanie kul, kucie kos, pokaz broni czarnoprochowej przygotowanie opatrunków, gotowanie posiłków w kotłach i inne

13:30 poczęstunek

* Na wydarzenie obowiązują bilety wstępu do Muzeum

FOTORELACJA:

fot. Adam Wójcik

 

fot. Krzysztof Wasilczyk / Muzeum Wsi Lubelskiej