PIERZAK
20 listopada 2016 r. – fotorelacja

Jest już sceniczna dekoracja do „Pierzaka”. Właściciel piwiarni, Jaworski szuka harmonisty Edka, by wieczorem zagrał jego gościom. Ale gospodyni dobrze wie, że Edek już kręci się z kawalerką w pobliżu jej chaty, gdzie Kumowianki będą drzeć pierze. Z wieczora chłopaki wpadną do tej izby, napsocą, rozdmuchają pierze, a po poczęstunku Edek to swoim zagra na harmonii. Trwają jeszcze zapisy pod nr telefonu 81 53-385-13 (sobota-niedziela w godzinach 9-14)

 

 

 W dniu 20 listopada w godz. 13.00-15.30 Muzeum zaprasza na wydarzenie określone już dziś tajemniczym słowem „Pierzak”. Istotę przywoływanych wydarzeń z dawnego życia codziennego wsi i miasteczka najlepiej wyjaśni przedstawiony poniżej program naszego spotkania z Gośćmi Muzeum.

Damy spektakl w duchu ludowego teatru amatorskiego „Pierzaki kumowskie” w wykonaniu zespołu „Kumowianki”, pracowników i przyjaciół Muzeum Wsi Lubelskiej.  Otóż w jednej ze wsi na Ziemi Chełmskiej w późnojesienne popołudnie grupa kobiet drze pierze. Rokrocznie było to zawsze czynione spokojnie ale tego dnia w izbie niespodziewanie kolejno pojawiają się postacie wnoszące do babskiej codzienności więcej dobrego ducha (dziad proszalny) interesu (małżeństwo żydowskie) i niecnych żartów (wiejska kawalerka z kowalem na czele).

Po spektaklu kustosz przedstawi Gościom nadzwyczajną rolę gęsi w historii cywilizacji posługując się przygotowaną na nasze na spotkanie kameralną wystawą tematyczną Gęś. Dwanaście tematów pod  uwagę Gości „Pierzaka”.

Dzieci, które tego zaciągną do Muzeum także rodziców i dziadków, zostawią ich na chwile na widowni a same, by szybciutko coś przypomnieć dziadkom z ich dzieciństwa, z raźną panią kustosz ruszą do zabawy zwanej Gąski, gąski do domu.  

Na zakończenie będzie można wykonać małego pajączka z puchu gęsiego, co anonsuje taki wierszyk, wierszyk:  

 

Aby choinka nie tkwiła w bezruchu

zawieś pajączka ze słomy i puchu

na  lnianej nici dwucalowe słomki

zielony groszek pęk piórek zatrzyma

kustosz podpowie, pomoże rodzina

Sam go wykonaj! Ty ugryź  pająka

I do pająków ludowych prześlicznych

Dokupisz drzewko w sprzedaży publicznej 

 

 

Wydarzenie odbędzie się w sali lekcyjnej w szkole z Bobrownik  w muzealnym miasteczku.  

 

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze zgłoszenia.

Obowiązują bilety wstępu do Muzeum.  Normalny 12 zł, ulgowy 6 zł.

 

Rezerwacji dokonujemy w Dziale Ekspozycji i Edukacji Muzealnej telefonicznie: 81 53-385-13

(od poniedziałku do piątku w godz.: 7.00-15.00, sobota – niedziela 9:00-14:00)

 

PIERZAK

20 listopada 2016 r.

13.00 – 15.30

 

FOTORELACJA:

fot. K. Wasilczyk