PIERZAK
17 listopada 2019-fotorelacja

W niedzielę 17 listopada 2019 r., w godz. 12:30-15:00  w szkole z Bobrownik w muzealnym miasteczku w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się wydarzenie muzealne „Pierzak”. Na wydarzenie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc*.

 

W tym dniu, zespół „Kumowianki” z Kumowa, pracownicy Muzeum Wsi Lubelskiej, przyjaciele Muzeum i uczniowie Zespołu Szkół nr 12 dadzą spektakl w duchu teatru amatorskiego pt. „Pierzaki kumowskie”.

 

Otóż w jednej ze wsi na Ziemi Chełmskiej w późnojesienne popołudnie grupa kobiet drze pierze. Rokrocznie było to zawsze czynione spokojnie, ale tego dnia w izbie niespodziewanie kolejno pojawiają się: dziad proszalny z opowieściami ze świata, małżeństwo żydowskich wędrownych handlarzy i kawalerka z kotem by rozdmuchać pierze po całej izbie. Pracę zakończy poczęstunek przygotowany przez panią domu jako podziękowanie dla „skubaczek”.

 

Autorem sztuki jest zespół śpiewaczy „Kumowianki  oraz Grzegorz Miliszkiewicz, MWL – wątki scenariusza z żydowskim handlem obnośnym, dziadem proszalnym i dziatwą szkolną.  

Scenografię zaprojektował Grzegorz Miliszkiewicz; rzeźby w drewnie – gęś i inne wykonał rzeźbiarz ludowy Adam Lipa z Siedlisk.

Kostiumy przygotowała Łucja Kondratowicz-Miliszkiewicz, MWL  

Zabawę Gęsi, gęsi do domu – poprowadzą Andżelika Czajkowska, Justyna Stępniak, Marcin Włodarczyk, wolontariusze MWL

 

Po spektaklu usiądziemy przy stolikach i spróbujemy wykonać ozdobę na choinkę – małego pajączka, z puchu gęsiego, słomek i zielonego groszku. W przerwie, i dzieci i dorośli na chwilę opuścimy salę by rozruszać kości – pobawimy się w Gąski, gąski do domu. Im więcej uczestników będzie, tym weselej.

 

 

*Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc (70 osób) obowiązują wcześniejsze zgłoszenia

Rezerwacji będziemy dokonywać telefonicznie w Dziale Edukacji od 7 listopada 2019 r., tel.: (81) 53-385-13  w. 18, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-14:00.

 

Bilety wstępu do Muzeum:  normalny 12 zł, ulgowy 6 zł.

 

 

 

 

FOTORELACJA:

(fot. K. Wasilczyk)