OPOWIEŚCI MIASTECZKOWEJ PIWIARNI

 

plakat_opowiesci_maly

Opowieści miasteczkowej piwiarni – 25 października 2015

W dwóch najzimniejszych porach roku, jesienią i zimą, proponujemy Gościom Muzeum comiesięczne spotkania na ekspozycji sali bufetowej piwiarni w muzealnym miasteczku. Opowieści miasteczkowej piwiarni prowadzą kustosze, Grzegorz Miliszkiewicz i Halina Stachyra, którzy na tą okazję przywdziewają stroje z epoki – adekwatne do wystroju wnętrza. W ogrzewanym pomieszczeniu piwiarni Adama i Edwarda Jaworskich z Siedliszcza Goście Muzeum mogą usiąść przy stolikach i uczestniczyć w pokazach kolekcji muzealnych i prezentacjach multimedialnych. Co więcej na każde spotkanie prowadzący przygotowują quizy i zabawy związane z prezentowanymi tematami.

Szóste, tegoroczne spotkanie Opowieści miasteczkowej piwiarni, będzie nawiązywać nastrojem do nadchodzących Zaduszek. Skansen lubelski to wielka księga pamięci o szarych ludziach, bohaterów dawnego życia codziennego na Lubelszczyźnie, wyrażona zabytkami i wiedzą. Fotografiami i zabytkami przedstawimy kilkunastu z tych mieszkańców wsi, miasteczek i dworów ziemiańskich.

            Kolejny temat Wspólnie czytamy stare fotografie to zaproszenie skierowane do Naszych Gości aby na niedzielne spotkanie przynieśli ze sobą jedną, dwie stare fotografie z archiwum rodzinnego sprzed 1950 r., oczywiście na nośniku elektronicznym, abyśmy mogli je wspólnie wyświetlić na ekranie w sali bufetowej piwiarni. Uważamy, że szczególnym zainteresowaniem powinny cieszyć się zdjęcia archiwalne przedstawiające wnętrza mieszkań, sklepów, urzędów. Zaprezentujemy sposoby analizy i wykorzystania do budowania ekspozycji kilku fotografii z archiwum Muzeum Wsi Lubelskiej, a następnie wszyscy zajmiemy się interpretacją zdjęć przyniesionych przez Państwa z domu. Na archiwalnych fotografiach utrwalono często analogiczne przedmioty które trafiły do zbiorów Muzeum Wsi Lubelskiej – to nasze wspólne dziedzictwo, stara baśń o nierozerwalnym odwiecznym związku ludzi i rzeczy.

            Trzeci temat to powrót z historii mikro do wielkich zdarzeń i zjawisk z historii gospodarczej II Rzeczypospolitej. Czy wiecie Państwo, na której pozycji na liście towarów eksportowanych z naszego kraju znajdowały się jaja znoszone przez trzydzieści milionów kur, hodowanych zazwyczaj półdziko na polskiej wsi i po miasteczkach? Przedstawimy Państwu Polskie przeboje eksportowe lat 30. XX w.

            Zapraszamy na te prezentacje i wspólną zabawę w niedzielę 25 października 2015 r. w godzinach 12.00-14.30. Formuła Opowieści miasteczkowej piwiarni jest taka, że mogą Państwo być na spotkaniu cały czas. Można też, w zależności od zainteresowania tematem, w każdej chwili wejść, wyjść z muzealnej piwiarni i kontynuować spacer po ekspozycji skansenowskiej pogrążonej w jesiennej, przedzaduszkowej zadumie stworzonej przez specjalną muzealną praktykę pamięci.

25 października 2015 r. w godzinach 12.00-14.30

piwiarniane_2