OPOWIEŚCI MIASTECZKOWEJ PIWIARNI – 11 grudnia 2016

W dwóch najzimniejszych porach roku, jesienią i zimą, proponujemy Gościom Muzeum niedzielne spotkania na ekspozycji sali bufetowej piwiarni w muzealnym miasteczku. Opowieści miasteczkowej piwiarni prowadzą kustosze, Grzegorz Miliszkiewicz i Halina Stachyra, którzy na tą okazję przywdziewają stroje z epoki – adekwatne do wystroju wnętrza.

W ogrzewanym pomieszczeniu piwiarni Adama i Edwarda Jaworskich z Siedliszcza Goście Muzeum mogą usiąść przy stolikach i uczestniczyć w pokazach kolekcji muzealnych, prezentacjach multimedialnych. Co więcej na każde spotkanie prowadzący przygotowują konkursy i zabawy związane z prezentowanymi tematami, a także specjalny tematyczny spacer quizowy z wejściem do pomieszczeń z ekspozycjami miasteczkowych mieszkań, sklepów warsztatów, urzędów i instytucji.

Niedzielne spotkanie, 11 grudnia 2016 r., Opowieści miasteczkowej piwiarni, będzie poświęcone materialnym aspektom przejścia przez pierwszy etap przesilenia jesienno-zimowego – Adwent. Będzie o czasach II Rzeczypospolitej, o ówczesnym oleju, śledziach, tamtych grzybach, o znaczeniu suszonych owoców, o podróżach przedświątecznych podejmowanych przez ziemian i sklepikarzy. 

Będzie też o lodowniach – o lodzie zimą gromadzonym na letni użytek sklepikarzy, restauratorów i dla gospodarstw domowych. I o trudnych narodzinach lodówki w słabo zelektryfikowanej II Rzeczypospolitej.

 

No i specjalny spacer quizowy po muzealnym miasteczku i przylegających doń wiejskich zagrodach  – 10 minut odsiadki w gminnym areszcie z wyroku Sądu Pokoju, wybór żelazka i garnka w sklepie żelaznym, próba zakupów jajek i złomu w charakterze Żyda domokrążcy u Maciejowej, którą mąż nigdy na jarmark nie bierze, więc bardzo wygląda Żyda domokrążcy albo wędrującego Węgra.

Zapraszamy na tę wspólną obecność w niedzielę 11 grudnia 2016 r. w godzinach 12.00-14.30.

Formuła Opowieści miasteczkowej piwiarni jest taka, że:

1) mogą Państwo być na spotkaniu cały czas.

2) Można też, w zależności od zainteresowania tematem, w każdej chwili wejść, wyjść z muzealnej piwiarni i kontynuować spacer po ekspozycji skansenowskiej pogrążonej we wczesnozimowym pejzażu i adwentowej zadumie stworzonej przez specjalną, muzealną praktykę pamięci.

 

Grzegorz Miliszkiewicz, Halina Stachyra

 

 

 

Muzeum Wsi Lubelskiej. Muzealne miasteczko.

Ekspozycja piwiarni z Siedliszcza

 

Niedziela, 11 grudnia 2016 r. w godzinach 12.00-14.30

 

Opowieści miasteczkowej piwiarni 

 

W programie:

 

O kuchennych atrybutach adwentu w czasach II Rzeczypospolitej, o oleju, śledziach, grzybach i owocach suszonych.

 

Lodownie – domowe, piwniczne, ziemne, pryzmowe – jak przed wiekiem przechowywano potrawy i chłodzono napoje.

 

Konkursy: m. in.: Co w 1912 r. przyniósł w worku gospodyniom krasnal firmy Schicht, czyli Jeleń?    

 

Spacer quizowy po muzealnym miasteczku.