OPOWIEŚCI MIASTECZKOWEJ PIWIARNI

plakat_opowiesci_maly

 

 

W niedzielę 7 lutego 2016 roku w godzinach 12.00-14.30 proponujemy Gościom Muzeum spotkanie na ekspozycji sali bufetowej piwiarni w muzealnym miasteczku. Cykl wydarzeń muzealnych zatytułowanych Opowieści miasteczkowej piwiarni prowadzą kustosze, Grzegorz Miliszkiewicz i Halina Stachyra. Na tą okazję przywdziewają stroje z epoki – adekwatne do wystroju piwiarni.

 

W ogrzewanym pomieszczeniu piwiarni Adama i Edwarda Jaworskich z Siedliszcza Goście Muzeum mogą usiąść przy stolikach i uczestniczyć w pokazach kolekcji muzealnych i prezentacjach multimedialnych. Co więcej – na każde spotkanie prowadzący przygotowują quizy i zabawy związane z prezentowanymi tematami.

 

Zaprezentujemy przygotowania do karnawału na początku XX wieku i w czasach II Rzeczypospolitej. Będzie też o zwyczajach karnawałowych w domu Rzączyńskich w Lublinie i dworze Kiełczewskich w Soli. Będzie też o obliczu karnawału w wymiarze środkowoeuropejskim, firmach niemieckich oferujących gotowe akcesoria karnawałowe, kotyliony, maski, lampiony a nawet reguły gier i pląsów kotylionowych na bale karnawałowe, załączane do sprzedawanych rekwizytów. Zapraszając na chwilę do zabawy zademonstrujemy Gościom Muzeum zabawy na kanwie tematów karnawałowych i kotylionowych, np. Taniec kotylionowy z tarczami księżycowymi na 6 par.

 

Zapraszamy na te prezentacje i wspólną zabawę w ostatnią niedzielę tegorocznego karnawału – 7 lutego 2016 r. w godzinach 12.00-14.30. Formuła Opowieści miasteczkowej piwiarni jest taka, że mogą Państwo być na spotkaniu cały czas. Można też, w zależności od zainteresowania tematem, w każdej chwili wejść, wyjść z muzealnej piwiarni i kontynuować spacer po ekspozycji skansenowskiej – lekko uśpionej, i zadumanej już, na progu przejścia karnawału w czas Wielkiego Postu. Zadumie stworzonej przez specjalną muzealną praktykę pamięci.