OPOWIEŚCI MIASTECZKOWEJ PIWIARNI – fotorelacja

 

plakat_opowiesci

 

 „Opowieści miasteczkowej piwiarni”. Siódme spotkanie 22 listopada 2015 r.

w godzinach 12.00 – 14.30

 

W dwóch najzimniejszych porach roku, jesienią i zimą, proponujemy Gościom Muzeum comiesięczne spotkania na ekspozycji sali bufetowej piwiarni w muzealnym miasteczku. Opowieści miasteczkowej piwiarni prowadzą kustosze, Grzegorz Miliszkiewicz i Halina Stachyra, którzy na tą okazję przywdziewają stroje z epoki – adekwatne do wystroju wnętrza. W ogrzewanym pomieszczeniu piwiarni Adama i Edwarda Jaworskich z Siedliszcza Goście Muzeum mogą usiąść przy stolikach i uczestniczyć w pokazach kolekcji muzealnych i prezentacjach multimedialnych. Co więcej na każde spotkanie prowadzący przygotowują quizy i zabawy związane z prezentowanymi tematami.

 

Siódme, tegoroczne spotkanie Opowieści miasteczkowej piwiarni, będzie poświęcone roli nafty w historii Polski, ze szczególnym uwypukleniem okresu II Rzeczypospolitej. Nafta, jak mawiano, rządziła wówczas światem a Polska w 1937 r. była na 15 miejscu pod względem wielkości wydobycia ropy naftowej. Będzie więc o rozmaitych lampach naftowych i prymusach, ich miejscu w ówczesnych gospodarstwach domowych. Będzie o bawełnianych knotach, sklepowych dystrybutorach nafty i kącikach naftowych, beczkach i konwiach.

 

Kolejny podjęty temat to wędrówka po planach Lublina z okresu międzywojennego w poszukiwaniu śladów dawnego przemysłu i jego odbicia w zbiorach Muzeum Wsi Lubelskiej. Zbiory tego Muzeum, kojarzonego niesłusznie wyłącznie z kulturą ludową, dworem i miasteczkiem-sztetł, w dużej części dotyczą także życia codziennego w Lublinie od schyłku XIX do połowy XX w.

 

Trzeci temat to handlowe wyprawy osób reprezentujących różne środowiska wiejskie i miasteczkowe do Lublina. Piesza kilkugodzinna wędrówka gospodyni na targ przy ulicy Świętoduskiej, podróż wiejskiego sklepikarza wozem konnym po towar do żydowskich hurtowni rozlokowanych w latach 30. XX w. przy ulicach Nowej, Lubartowskiej i Kowalskiej. I wielokrotne przyjazdy lekarza-ziemianina z Ziemi Hrubieszowskiej odwiedzającego sklepy, zakłady usługowe i banki – udokumentowane w skrupulatnie prowadzone w „Książce wydatków domowych”.

 

Zapraszamy na te prezentacje i wspólną zabawę w niedzielę 22 listopada 2015 r. w godzinach 12.00-14.30. Formuła Opowieści miasteczkowej piwiarni jest taka, że mogą Państwo być na spotkaniu cały czas. Można też, w zależności od zainteresowania tematem, w każdej chwili wejść, wyjść z muzealnej piwiarni i kontynuować spacer po ekspozycji skansenowskiej pogrążonej w późnojesiennym pejzażu i zadumie stworzonej przez specjalną muzealną praktykę pamięci.

 

[Not a valid template]

 

 FOTORELACJA:

 

Fot. Adam Wójcik

 

IMG_2971-2 IMG_2968 IMG_2974-2 IMG_2976-2 IMG_2972-2