OPOWIEŚCI MIASTECZKOWEJ PIWIARNI – 18 grudnia 2016

W dwóch najzimniejszych porach roku, jesienią i zimą, proponujemy Gościom Muzeum niedzielne spotkania na ekspozycji sali bufetowej piwiarni w muzealnym miasteczku. Opowieści miasteczkowej piwiarni prowadzą kustosze, Grzegorz Miliszkiewicz i Halina Stachyra, którzy na tą okazję przywdziewają stroje z epoki  –  odpowiednie do historycznego wystroju wnętrza.

W ogrzewanym pomieszczeniu piwiarni Adama i Edwarda Jaworskich z Siedliszcza Goście Muzeum mogą usiąść przy stolikach i uczestniczyć w pokazach kolekcji muzealnych, prezentacjach multimedialnych. Co więcej na każde spotkanie prowadzący przygotowują konkursy i zabawy związane z prezentowanymi tematami a także specjalny tematyczny spacer quizowy z wejściem do pomieszczeń z ekspozycjami miasteczkowych mieszkań, sklepów, warsztatów rzemieślniczych, urzędów i instytucji, tym razem zajrzymy także do pobliskich wiejskich chałup i olejarni.  

Niedzielne spotkanie 18 grudnia 2016 r. Opowieści miasteczkowej piwiarni, będzie poświęcone zaopatrzeniu adwentowemu i świątecznemu w czasach II Rzeczypospolitej. W estetyce Polski Odrodzonej spotykamy świąteczne drzewko ustawione na ladzie lokalu. Tak też będzie już w niedzielę w sali bufetowej miasteczkowej piwiarni. Tradycja czy design? Zastanowimy się na tą opcją – złamiemy kark tradycji i co z tego wyniknie? Ubierzemy choinkę używając wyłącznie naturalnych ozdób, a raczej symboli adwentu, świąt i karnawału. Dla najmłodszych – zabawa w grzybobranie i ryb łowienie.

No i specjalny spacer quizowy po muzealnym miasteczku i przylegających doń wiejskich zagrodach. A w nim: minuty odsiadki w gminnym areszcie z wyroku Sądu Pokoju, wybór żelazka i garnka w sklepie żelaznym, próba zakupów jajek i złomu w charakterze Żyda domokrążcy u Maciejowej, którą mąż nigdy na jarmark nie bierze, więc bardzo wygląda Żyda domokrążcy albo wędrującego Węgra, a także historyczny wigilijny wystrój w chałupie Okapów z Żukowa.  

   

Zapraszamy na tę wspólną obecność – stosowną adwentową zabawę w niedzielę 18 grudnia 2016 r. w godzinach 12.00-14.30. Formuła Opowieści miasteczkowej piwiarni jest taka, że mogą Państwo być na spotkaniu cały czas. Można też, w zależności od zainteresowania tematem, w każdej chwili wejść, wyjść z muzealnej piwiarni i kontynuować spacer po ekspozycji skansenowskiej pogrążonej we wczesnozimowym pejzażu i adwentowej zadumie stworzonej przez specjalną muzealną praktykę pamięci. 

 

 Grzegorz Miliszkiewicz, Halina Stachyra

 

 

 

 

Muzeum Wsi Lubelskiej. Muzealne miasteczko.

Ekspozycja piwiarni z Siedliszcza.

 

Opowieści miasteczkowej piwiarni. 

 

Niedziela 18 grudnia 2016 r. w godzinach 12.00-14.30

 

W programie:

 

Prezentacja: Na Morzu Północnym, w olejarni, w dąbrowie, w sadzie – czyli o zaopatrzeniu adwentowym i świątecznym w czasach II Rzeczypospolitej.

  

Konkursy, m. in.: Choinka – Ubieramy choinkę w dawnej piwiarni –  Tradycja czy design?

 Dziecięca zabawa w grzybobranie i ryb łowienie.

 

Spacer quizowy po muzealnym miasteczku i pobliskich zagrodach wiejskich: sklep żelazny, kuchnia żydowska, areszt gminny, sklep kolonialno-galanteryjny, chałupa Okapów, olejarnia z Bogucina.