ODPUST Z OKAZJI ŚWIĘTA MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ
15 sierpnia 2020 – fotorelacja

Wspomnienie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to również święto patronalne kościoła, który znajduje się na terenie Muzeum. Dlatego ten dzień obchodzimy szczególnie uroczyście.

Także w tym roku 15 sierpnia zapraszamy do Muzeum Wsi Lubelskiej na Odpust z okazji święta Matki Boskiej Zielnej. Jest on przywołaniem tradycji dawnych odpustów we wsiach i miasteczkach.

Miejscem uroczystości odpustowych będzie muzealny zespół sakralny i rynek muzealnego miasteczka, na którym zostaną ustawione kramy odpustowe. Obok współczesnych produktów pojawi się stragan z zabytkowym towarem odpustowym ze zbiorów Muzeum – dewocjonalia, ozdoby, drewniane czy metalowe zabawki.

Ponadto tego dnia, pośród kramów, będzie można spotkać odpustowego grajka. Wydarzeniu będzie towarzyszył pokaz robienia bukietów zielnych.

Msza święta z okazji święta Matki Boskiej Zielnej z poświęceniem bukietów odbędzie się w zabytkowym kościele z Matczyna o godzinie 16:00. Tuż po Mszy uczestnicy nabożeństwa wyruszą w uroczystą procesję wokół kościoła.

Do udziału w procesji odpustowej szczególnie zachęcamy dzieci – by niosły poduszki procesyjne lub lilijki. Zapraszamy także dziewczynki sypiące kwiaty. Chętnych prosimy o kontakt z Działem Edukacji – nr tel. 81 533 85 13 wew. 18.

W tym roku obchodzimy również 100. rocznicę „Cudu nad Wisłą” –  jubileusz wielkiej batalii, podczas której Wojsko Polskie pokonało armię bolszewickiej Rosji. Z tej okazji w uroczystościach odpustowych wezmą udział członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ.

BILETY WSTĘPU: 18 zł – normalny; 9 zł – ulgowy

*fot. I. Gwiazda

FOTORELACJA (fot. K. Wasilczyk)

Muzeum Wsi Lubelskiej składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do uświetnienia uroczystości odpustowych w dniu 15 sierpnia 2020 r. W szczególności dzieciom, które uczestniczyły w procesji, a także osobom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg  oprawy liturgicznej.