ODPUST Z OKAZJI ŚWIĘTA MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ
15 sierpnia 2021

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – 15 sierpnia 2021, jak co roku, w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się odpust. Ten dzień to święto patronalne skansenowskiego kościółka przeniesionego z Matczyna. Wydarzenie „Odpust z okazji święta Matki Boskiej Zielnej” odbędzie się w godz. 12.00 do 17.00 w sektorze Miasteczko – na rynku oraz w zespole sakralnym.

Wydarzenie będzie przywołaniem tradycji dawnych odpustów we wsiach i miasteczkach. Na rynku muzealnego miasteczka zostaną rozstawione kramy odpustowe ze współczesnymi artykułami i wyrobami. Ale na jednym ze straganów zostanie zaprezentowany dawny towar odpustowy ze zbiorów Muzeum: dewocjonalia, ozdoby, zabawki – drewniane lub z metalu.

Na Matki Boskiej Zielnej, jak inaczej nazywano to święto, do kościoła przynoszono do poświęcenia bukiety zrobione z kłosów zbóż, owoców i ziół. Muzeum zaprasza gości, aby przynieśli ze sobą gotowe wiązanki. Będą je mogli również  nabyć w Muzeum, a także w trakcie pokazu dowiedzieć się, jak przygotowywało się takie bukiety. Kulminacyjnym momentem będzie uroczysta msza święta z błogosławieństwem ziołowych wiązanek, która rozpocznie się o godz. 16.00, a zakończy się procesją.

Tego dnia w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się także Festyn Miodowo-Ziołowy. W sektorze Powiśle na zwiedzających będzie czekała nauka rozpoznawania ziół (15.00-17.00), a także ziołowa fotoramka (12.00-17.00).

 

Bilety: 20 zł/normalny, 10 zł/ulgowy