OBIERACZKI KAPUŚCIANE
9 października 2022
– fotorelacja

W niedzielę – 9 października 2022 r. – zapraszamy do Muzeum Wsi Lubelskiej na „Obieraczki kapuściane”. Wydarzenie odbędzie się w godz. 13.00-14.30 w pobliżu zagrody z Teodorówki (sektor Roztocze). Jednym z jego elementów będzie udział kapeli ludowej.

Zwyczaj zbiorowego kiszenia kapusty zostanie przedstawiony przez zespół obrzędowy z Kocudzy.   Scenariusz prezentowanego widowiska został opracowany w oparciu o tradycje, jakie miały miejsce w okolicach Biłgoraja. Gospodynie i gospodarze z Kocudzy pokażą: obieranie, siekanie kapusty za pomocą tasaka, zakwaszanie beczki żytnią mąką, sposoby układania w niej kapusty – w główkach, a także posiekanej. Wszystko odbędzie się w wesołej atmosferze.

 

Tego dnia zapraszamy również na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Atencja/Rocznik Wsi”, które poprowadzi Monika Trypuz. Spotkanie będzie zatytułowane „Perebory dawniej i dziś w sztuce użytkowej”. Na oprowadzanie kuratorskie obowiązują limity miejsc. Zapisy prowadzone są pod nr tel. 81 533 85 13 wewn. 36.

 

Bilety wstępu: 20 zł/normalny, 10 zł/ulgowy (do nabycia w kasie, biletomacie lub on-line).

 

Po wydarzeniu, o godz. 15.00 w kościele z Matczyna (Sektor Miasteczko) zostanie odprawiona Msza święta. Chętnych do uczestnictwa we Mszy prosimy o przybycie do Muzeum 15 minut przed jej rozpoczęciem. Wierni zostaną odprowadzeni z muzealnej recepcji do świątyni przez pracownika Muzeum.