NARODOWE CZYTANIE
7 września 2019

Zapraszamy rodziny, miłośników literatury, teatru amatorskiego, wydarzeń i ekspozycji muzealnej do wspólnej obecności

7 września 2019 r., sobota w godzinach 12:00-15:00.

Doroczne godziny Narodowego Czytania traktujemy jako akt solidarności wobec języka i literatury polskiej. Choć mimo upływu lat i przemijania pokoleń, wartość tekstów jest samoistna, to przecież w muzeum na otwartym powietrzu, inaczej niż w szkole, w łóżku, w parku, teksty te konkurują mimowolnie z innym przekazem, także oddającym lata już minione. Słowo splata się z przedmiotem, obrazy kreślone piórem dobrowolnie wpasowują się w przestrzenie ekspozycji. W skansenie wiedza historyka kultury materialnej i muzealnika prowadzi do powstania wariantowej materializacji wyobraźni pisarza.

 

Spośród 8 nowel-opowiadań wybranych przez Prezydenta RP, w Muzeum Wsi Lubelskiej czytać i wyobrażać będziemy dwa utwory. Oba mocno wyróżniają się swoją zbieżnością z tematyką ekspozycji historycznej i przyrodniczej lubelskiego skansenu. To Orka Władysława Stanisława Reymonta oraz Bruno Schulza, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru Sanatorium pod Klepsydrą).

 

Orka powstała w 1917 r., wydana drukiem w 1919 r. Reymontowski obraz żywo splata się z nędzą na polskiej wsi spowodowaną działaniami I wojny światowej, epidemiami, pijaństwem. Poprowadzimy uczestników spotkania na przednówek, na polu zaprzęgniemy do niemal neolitycznej orki radłem z morelowego drzewa a następnie przejdziemy na orkę ciężkim jednoskibowym pługiem. Świtająca Niepodległość Odrodzonej wniesie wkrótce dobre światło na polską wieś – wiemy o tamtym lecz wiemy także tym, że praca i zbiorowy wysiłek jest wartością ponadczasową. 

Poetyka drugiego utworu Mój ojciec wstępuje do strażaków zawieszona jest nad społecznym znaczeniem straży ogniowej w II Rzeczypospolitej. Bruno Schulz – malarz, pisarz i poeta jakby z chmury nad miasteczkiem-sztetł niepowtarzalnie plastycznie kreśli pierwsze-drugie oblicze straży ogniowej w środowisku miasteczkowym. To rola iluminacyjna i paradna. Aura i gala tradycyjnego najpiękniejszego munduru z grzebieniem na kasku i skrzydłami-epoletami jest najmocniejszym miasteczkowym pancerzem dla nienasyconych uczucia wyrazistej przewagi nad zrównoważoną współobecnością. To zupełnie nieeksponowany obraz straży i strażaka w miasteczku-sztetł. Prawdę mówiąc w naszym Muzeum – badającym i eksponującym życie codzienne i odświętne wsi, dworu oraz miasteczka II Rzeczypospolitej – i bez lektury Schulza – zdawaliśmy sobie sprawę z obecności tych namiętności. Opowiadanie to Bruno Schulz napisał prawdopodobnie w 1934 r. Już 3 lutego 1935 r. ukazało się w „Wiadomościach Literackich”. W latach bezpośrednio poprzedzających wydanie Sanatorium pod Klepsydrą (1937 r.) tu i owdzie w Europie nasiliły się akty naruszenia tolerancji międzywyznaniowej i harmonii współżycia lokalnych społeczności.    

W wielu miejscach na trasie Narodowego Czytania będą miejsca siedzące. Czytanie obu nowel i działania towarzyszące zostaną powtórzone. To znak dla prawdziwych miłośników literatury zazwyczaj wielokrotne sięgających do ukochanych utworów.

 

Skraj pola na wsi „Wyżyna Lubelska” (Orka) oraz wędrówka po skansenie zakończona w „Miasteczkowej  kuchni żydowskiej” (Mój ociec wstępuje do strażaków).

 

 

Grzegorz Miliszkiewicz

 

 

 

Harmonogram:

 

12:00  Władysław Stanisław Reymont, Orka.

12:45  Bruno Schulz, Mój ojciec wstępuje do strażaków.

13:30  Władysław Stanisław Reymont, Orka.

14:15  Bruno Schulz, Mój ojciec wstępuje do strażaków.

 

 

 

Wstęp po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym uczestnictwa w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Dział Edukacji i Ekspozycji 

tel. 81 53 385 13, wewn. 18,

 od 3 do 6 września, w godz. 8.00 – 14.00.