NARODOWE CZYTANIE
2 września 2017-fotorelacja

Przed nami, w sobotę 2 września, Narodowe Czytanie. W Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, na Sławinie. Na ten rok Polacy wybrali czytanie najtrudniejsze od wielu lat. Nie powieść lecz wielogłosową sztukę -„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Lista dialogowa w szczególny sposób łączy czytających. To trzy wartości. Poezja, myślenie i rozmarzenie w kategoriach narodowych i zabytki.

„Trylogię” Henryka Sienkiewicza czytaliśmy w miasteczkowej piwiarni, „Lalkę” Bolesława Prusa na ekspozycji sklepu bławatno-galanteryjnego, a „Quo vadis” pod katakumbicznym sklepieniem mrocznej stodoły z Kamionki. Dla „Wesela” najbardziej wymownym miejscem jest prześwit zakopiańskiej bramy przeniesionej do lubelskiego skansenu z siedliska dworskiego Steckich w Łańcuchowie. Obu autorów – Stanisława Wyspiańskiego i Stanisława Witkiewicza – łączy silne poczucie roli stylu narodowego w obliczu przeczuwalnej Niepodległości. „Wesele” powstało w 1900 roku, projekt bramy zakopiańskiej w 1902, na podstawie fotografii bramy w Zakopanem wzniesionej w 1897 r.

O 12-tej zasiądziemy razem przy długim stole weselnym. Wokół nas z pożniwnych beli słomy wysnują się chochoły. W sadzie kilkakrotnie pojawi się Jasiek na koniu. Będziemy razem na wzgórzu, w sercu skansenu, w miejscu gdzie dwór podaje rękę wsi. Spotkamy się w muzeum na otwartym powietrzu wzniesionym rękami ludowych cieśli lecz według projektu etnografów i historyków, czyli inteligencji. Toż takim emocjonalnym, ale tez programowym spotkaniem obu środowisk było właśnie „Wesele”. I tak należy rozumieć symbolikę naszego stołu – gliniane misy z drewnianymi łyżkami sąsiadujące z porcelanową wazą.

 

Grzegorz Miliszkiewicz

 

 

Fragmenty "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, w urokliwej scenerii Muzeum Wsi Lubelskiej, czytać będą: przedstawiciele władz, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie i rodzice. Wśród gości zaproszonych są parlamentarzyści, senatorowie, osoby duchowne, artyści, przedstawiciele różnych instytucji oraz mieszkańcy Lublina.

 

 

WSTĘP BEZPŁATNY

 

 

NARODOWE CZYTANIE

w Muzeum Wsi Lubelskiej

2 września 2017

w godz. 12:00 – 16:00

 

 

 

FOTORELACJA: