NARODOWE CZYTANIE „Przedwiośnia”
8 września 2018

Przed nami, w sobotę, 8 września, Narodowe Czytanie – także w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, na Sławinie. Na ten rok Polacy wybrali czytanie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego.

Narodowe Czytanie to akt wieloletni, wspólny, wyrażony symboliką rozpoczynającego się roku szkolnego, tu nawiązujący do systematyczności.

„Trylogię” Henryka Sienkiewicza czytaliśmy w miasteczkowej piwiarni, „Lalkę” Bolesława Prusa na ekspozycji sklepu bławatno-galanteryjnego, a „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza pod katakumbicznym sklepieniem mrocznej stodoły z Kamionki, „Wesele” w prześwicie zakopiańskiej bramy z siedliska dworskiego Steckich w Łańcuchowie.

Obu autorów, oba utwory – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego łączy silne przeczucie niepokoju wobec wolności i nowego nieznanego jeszcze odczuwania Polski i Narodu.

O 12-tej wyruszymy z „Przedwiośniem” na wspólne czytanie w wybranych wnętrzach z czasów II Rzeczypospolitej. To najlepsza historyczna scenografia do losów Cezarego Baryki po przybyciu do Ojczyzny z dalekiego Baku. To jednocześnie zaproszenie dla Państwa – Naszych Gości – do poznania skansenu. Spacerować, zwiedzać i studiować – w sobotę, 8 września z „Przedwiośniem”.

Grzegorz Miliszkiewicz

 

Wstęp wolny

 

 

NARODOWE CZYTANIE W MUZEUM WSI LUBELSKIEJ

8 września (sobota) godz. 12.00-15.00

Muzealne miasteczko i dwór z Żyrzyna