IV. WOJEWÓDZKI KONKURS
NA PALMĘ I PISANKĘ WIELKANOCNĄ

Zapraszamy do wzięcia udziału w IV. Wojewódzkim Konkursie na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Celem konkursu jest ocalenie od zapomnienia typowych dla regionu form twórczości ludowej i powrót do tradycji związanych z okresem wielkanocnym.

Uczestnikiem konkursu może zostać każdy mieszkaniec województwa lubelskiego, którego praca zostanie zakwalifikowana przez miejscowy urząd gminy lub wyznaczoną przez urząd gminną instytucję kultury. Do wzięcia udziału w konkursie w szczególny sposób zachęcamy twórców ludowych, rękodzielników, Koła Gospodyń Wiejskich, a także dzieci i młodzież szkolną.

 

Przewidziano 4 kategorie konkursowe:

  I. Pisanka wielkanocna wykonana techniką TRADYCYJNĄ

 II. Pisanka wielkanocna wykonana techniką WSPÓŁCZESNĄ

III. Palma wielkanocna wykonana techniką TRADYCYJNĄ

IV. Palma wielkanocna wykonana techniką WSPÓŁCZESNĄ


W każdej z w/w kategorii konkursowej zostaną wytypowani laureaci w 3 podkategoriach:


a) dzieci i młodzież poniżej 15 roku życia
b) dorośli i młodzież od 15 roku życia
c) praca zbiorowa

 

Pisanki tradycyjne muszą zostać wykonane zgodnie z technikami tradycyjnymi wraz z dawnymi wzorami charakterystycznymi dla Lubelszczyzny i jej subregionów. Pisanki współczesne muszą być zbliżone wyglądem do naturalnej wielkości jaj (np. kurzych, gęsich czy strusich). Materiały i technika wykonania jest dowolna. Palmy tradycyjne, jak i współczesne nie mogą przekraczać wysokości jednego metra. Palmy tradycyjne muszą być wykonane wyłącznie z naturalnych surowców.

 

Warunkiem udziału w konkursie jest dostarczenie przez właściwe starostwa powiatowe (z terenu województwa lubelskiego) prac konkursowych w dniach 13- 17 marca 2023 r.  w godz. 8:30 15:00 wraz  z prawidłowo wypełnionymi kartami zgłoszeniowymi, pocztą lub osobiście na adres: Biuro WOK, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Plac Teatralny 1, 20-029 Lublin.

 

Prace biorące udział w konkursie będą oceniane przez komisje Konkursowe, które dokonają oceny m.in. pod kątem:

 

– czerpanie z dawnych wzorów i technik charakterystycznych dla Lubelszczyzny i jej subregionów (w kategoriach tradycyjnych),

– trafności wykorzystanych materiałów,

– oryginalności wykonania pracy,

– estetyki i staranności wykonania pracy.

 

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 1 kwietnia 2023 r. w Muzeum Wsi Lubelskiej podczas wspólnej imprezy tradycyjno-obrzędowej. Wyniki konkursu wraz z relacją z ich ogłoszenia będą prezentowane w TVP3 Lublin, a zwycięskie prace będą zaprezentowane na pokonkursowej wystawie otwartej w dniu rozdania nagród.

 

Regulamin Konkursu

Karta zgłoszenia

 

Organizatorem konkursu jest:

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

 

Patronat Honorowy:

Beata Mazurek – Poseł do Parlamentu europejskiego

 

Współorganizatorami konkursu są:

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego