GINĄCE ZAWODY – fotorelacja
6 września 2015

GINĄCE ZAWODY – Pokazy dawnych zawodów i umiejętności gospodarskich

plakat_ginace_zawody_maly

W najbliższą niedzielę, 6 września zapraszamy na dwudziestą pierwszą edycję pokazów dawnych zawodów i umiejętności gospodarskich. W malowniczym krajobrazie Muzeum Wsi Lubelskiej będzie można podejrzeć ginące zawody powszechne dawniej na Lubelszczyźnie, a obecnie niestety zanikające.

Pokazy obejmą tradycyjne rzemiosła ludowe powszechne na Lubelszczyźnie w XIX wieku i w pierwszej połowie XX wieku, dziś zanikające, uprawiane sporadycznie lub wręcz restaurowane, między innymi: kowalstwo, garncarstwo, stolarstwo, młynarstwo wiatraczne, sitarstwo, rymarstwo, olejarstwo, łubiarstwo, powroźnictwo, łyżkarstwo, plecionkarstwo i tkactwo, a także rzeźbiarstwo  i inne. Będzie się można także przyjrzeć czynnościom i umiejętnościom gospodarskim obecnym w  życiu codziennym na wsi, takim jak: młocka cepami, mielenie zboża na żarnach, wyrób kaszy w stępie ręcznej, wyrób masła, wypiek pieczywa w piecu chlebowym, pranie w zolniku, kijanką i na tarze, obróbka lnu, prasowanie żelazkiem na węgle, maglowanie maglownicą, haftowanie, szycie maszynowe i ręczne, wyrób z bibuły ozdób i kwiatów oraz przygotowanie tradycyjnych potraw.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie kiermasz wyrobów ludowych i spożywczych, a wszystko to przy muzyce wędrujących wiejskich kapel. Dodatkową atrakcją będą przejazdy bryczką i na kucyku dla dzieci.

Zapraszamy w godzinach 11.00-17.00.

Zapraszamy również na Narodowe Czytanie „Lalki” do remizy z Wilkowa.

FOTORELACJA

Fot. Krzysztof Wasilczyk:

DSC_3788 DSC_3840 DSC_3952DSC_3682

Fot. Adam Wójcik:

AW (36) AW AW (10) AW (12) AW (14) AW (21) AW (26) AW (28) AW (33)

Fot. Tomasz Hens:

IMG_3412 IMG_3399 IMG_3349 IMG_3358