FESTIWAL WIELKANOCNY
13-14 kwietnia 2019-fotorelacja

W dniach 13-14 kwietnia 2019 r. w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się Festiwal Wielkanocny – wydarzenie przybliżające tradycje wielkanocne regionu lubelskiego.

W programie pierwszego dnia tegorocznego Festiwalu przewidziano m.in. warsztaty rękodzielnicze ze zdobienia pisanek metodą batikową i wydrapywania, podczas których uczestnicy poznają historię zdobienia jaj, naturalne sposoby ich barwienia oraz charakterystyczne dla Lubelszczyzny motywy zdobnicze. Tego dnia zapraszamy również do zabytkowego kościoła z Matczyna na koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu chóru Stella Maris.

W drugi dzień Festiwalu, na rynku muzealnego miasteczka, odbędzie się kiermasz produktów spożywczych i rękodzielniczych. W kiermaszu będzie uczestniczyło wielu wystawców pochodzących z terenu województwa lubelskiego, którzy chętnie opowiedzą o tajnikach przygotowań świątecznych ozdób czy specjałów. Kiermasz Wielkanocny to szansa, aby zaopatrzyć się zarówno w wyroby rękodzieła ludowego, potrawy jak i produkty tradycyjnie królujące na wielkanocnych stołach. Na ten dzień organizatorzy zaplanowali także pokaz wicia palm czy wykład połączony z degustacją. Dodatkowymi atrakcjami będą m.in. przejażdżki bryczką, kącik zabaw dla dzieci i tematyczna foto ramka. Przy dworze z Żyrzyna o godz. 12:00 odbędzie się rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Prace konkursowe będzie można oglądać w budynku czworaka z Brusa Starego.

 

Tego dnia zapraszamy do uczestnictwa w uroczystej Mszy świętej z poświęceniem palm, która odbędzie się o godz. 14:00 w kościele z Matczyna.

 

 

                                                                                                          

 

PROGRAM WYDARZENIA:

 

13 KWIETNIA (sobota)

11:00-14:30 Warsztaty (pisanki wydrapywanki, pisanki zdobione woskiem)*

13:00 Koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu chóru Stella Maris | kościół z Matczyna

 

14 KWIETNIA (niedziela)

10:00-16:00 Kiermasz Wielkanocny | rynek muzealnego miasteczka

11:00-13:00 Pokaz wicia palm | rynek muzealnego miasteczka

11:00-12:00 Wykład połączony z degustacją: Zdrowotne właściwości jajek, zdrowy stół wielkanocny | szkoła z Bobrownik

12:00 Rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie | gazon przed dworem z Żyrzyna; ekspozycja prac konkursowych | czworak z Brusa Starego

14:00 Msza święta z poświęceniem palm | kościół z Matczyna

15:00-15:30 Występ chóru Nadzieja z Michowa | kościół z Matczyna

 

Ponadto:

10:00-13:00 Kącik zabaw dla dzieci | okolice rynku muzealnego miasteczka

10:00-16:00 Foto ramka | rynek muzealnego miasteczka

11:00-13:00 Przejażdżki bryczką

 

*Na warsztaty rękodzieła ludowego  (13 kwietnia 2019 r.) obowiązują wcześniejsze zapisy, których należy dokonywać drogą mailową : recepcja@skansen.lublin.pl.

Koszt uczestnictwa w warsztatach: 10 zł/ os.

 

 

 

BILETY: 12 zł/6 zł

 

FOTORELACJA: