EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA
11-12.09.2021
18-19.09.2021

Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się w dwa weekendy września tj. 11-12 oraz 18-19.09.2021, jej hasło przewodnie to Smaki dziedzictwa. Każdego roku w projekcie uczestniczy wiele instytucji kultury z naszego regionu, które będąc świadome wartości otaczającej nas spuścizny kulturowej podejmują wysiłek na rzecz jej promowania. Muzea, biblioteki, szkoły, stowarzyszenia i ośrodki kultury stworzyły szeroki wachlarz wydarzeń interpretujących Smaki dziedzictwa.

Tematyka przewodnia dała możliwość organizacji wystaw m.in. Sztućce znane i nieznane, na którą zaprasza Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym – Muzeum Sztuki Złotniczej. W ramach wystawy przewidziano oprowadzanie kuratorskie i wykład na temat staropolskiej zastawy stołowej. Z kolei Życie od kuchni to wystawa przygotowana przez Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Okazała ekspozycja, na którą zarezerwowano aż trzy sale wystawowe, będzie dawała zwiedzającym możliwość prześledzenia historii przedmiotów i sprzętów związanych ze zdobywaniem, obróbką, przygotowaniem i podawaniem oraz spożywaniem jedzenia od czasów starożytnych aż po współczesność. Poza ciekawymi i różnorodnymi artefaktami nie zabraknie również odniesień do szeroko rozumianej kultury duchowej i głęboko zakorzenionej lokalnej obyczajowości.

W ramach tegorocznych obchodów EDD odbędą się także wykłady i prelekcje: W gościnie u Kajetana Kraszewskiego to wydarzenie organizowane przez Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. Podczas prelekcji zaprezentowana zostanie sztuka kulinarna jako część kultury narodowej i wyznacznik tożsamości regionalnej. Uczestnicy poznają zasady stołowej hierarchii, dowiedzą się co i kiedy jadano w XIX-wiecznych dworach ziemiańskich, jak wyglądały posiłki z okazji polowań, grzybobrania, wiosennych majówek czy świąt.

Natomiast Plujka, Berlaj i Mehlsuppe – co jedli więźniowie Majdanka? to tematyczne zwiedzanie z przewodnikiem, na które zaprasza Państwowe Muzeum na Majdanku. Podczas spaceru uczestnicy dowiedzą się czym była plujka? Z czego przygotowywano Mehlsuppe? Jakie artykuły dostarczano osadzonym w paczkach żywnościowych wysyłanych przez Polski Czerwony Krzyż i Radę Główną Opiekuńczą. Które z nich faktycznie trafiały w ręce więźniów? Jaką wartość miała w realiach obozowych kromka chleba?

Przepisy Księżnej Anny Jabłonowskiej to wydarzenie poświęcone postaci wybitnej XVIII-wiecznej właścicielce miasta, znanej reformatorce swoich dóbr. Podczas spotkania swoich sił w odtworzeniu XVIII-wiecznych przepisów spróbują członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Malwianki z Kocka. Nie zabraknie także opowieści o ówczesnych obyczajach. Wydarzenia dopełni występ grupy tańca dawnego Belriguardo. Dwórki nie tylko zaprezentują stroje i pokaz tańca, ale także nauczą chętne osoby tańczyć na ówczesną modę. Dzięki smakom, strojom, tańcom, muzyce i opowieściom rodem z XVIII wieku będzie można poczuć się jak w gościnie u samej księżnej Anny.

Powyższe wydarzenia to jedynie część atrakcji organizowanych w ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w naszym województwie. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym planem wydarzeń przygotowanych przez lokalnych organizatorów.

 

Szczegółowe informacje znajdują się na ogólnopolskiej stronie www.edd.nid.pl.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa są największym w Europie projektem społecznym i edukacyjnym, najważniejszym świętem zabytków Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

 

*Od 2014 roku Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie pełni funkcję koordynatora EDD w województwie lubelskim.

 

 

 

LISTA INSTYTUCJI BIORACYCH UDZIAŁ W TEGOROCZNEJ

29. EDYCJI EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA

W WOJEWÓDZTWIE LUBELSKIM

 

 

1. Puławskie smaki

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach

2. Słono-słodki smak przeszłości i teraźniejszości Kraśnika

Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku

3. Smaki Dziedzictwa w Gminie Gościeradów

Wójt Gminy Gościeradów, Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Gościeradów, Gminny Ośrodek Kultury w Gościeradowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Gościeradowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Gościeradowa, Koło Gospodyń Wiejskich w Mniszku, Sołectwo Łany i Mniszek, lokalny radny, OSP z terenu gminy, sołectwa, stowarzyszenia i KGW z terenu gminy.

4. Smaki Zamościa i Zamojszczyzny

Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu

5. Plujka, berlaj i Mehlsuppe – co jedli więźniowie Majdanka?

Państwowe Muzeum na Majdanku

6. Piknik historyczny Stefankowice 2021

Stowarzyszenie „Sosenka” w Stefankowicach

7. Smaki, które warto ocalić

Zespół Placówek Oświatowych w Ciecierzynie

8. Europejskie Dni Dziedzictwa Krasienin 2021

Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Krasieninie

9. Tatarskie Smaki Studzianki

Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka

10. Od grodziska do zamczyska. Tradycje kulinarne Małopolskiego Przełomu Wisły

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

11. Kuchnia łączy pokolenia „Racuszki i placuszki”

Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej

12. Życie od kuchni

Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie

13. Jak smakował chleb u Kuny? Wspólne wspomnienia o starej piekarni

Gminny Ośrodek Kultury w Puławach z siedzibą w Gołębiu, Szkoła podstawowa w Gołębiu

14. Historia Nadbużańskiego Smaku

Gminna Biblioteka Publiczna

15. Przegląd Pieśni Ludowych

Fundacja „Kapela i Zespół Swojacy”

16. W gościnie u Kajetana Kraszewskiego

Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie

17. Grunt to tradycja

Gminny Ośrodek Kultury w Puławach z siedzibą w Gołębiu

18. Dęblin od kuchni i jego wielokulturowość

Miejski Dom Kultury w Dęblinie

19. Przepisy Księżnej Anny Jabłonowskiej

Kockie Stowarzyszenie Oświatowo-Regionalne, Koło Gospodyń Wiejskich „Malwianki” z Kocka

20. Słodko-gorzkie smaki PRL

Gminny Ośrodek Kultury w Puławach z siedzibą w Gołębiu

21. V Zaślubiny z Wisłą

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

21. W dawnej kuchni dworskiej

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce