DOŻYNKI DWORSKIE
23 sierpnia 2020

W niedzielę 23 sierpnia 2020 r. w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędą się Dożynki dworskie. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14:00 od uroczystej Mszy świętej w zabytkowym kościele z Matczyna. Tradycyjnie w loży kolatorskiej zasiądzie rodzina dziedzica, a w osi nawy staną żniwiarze z wieńcami dożynkowymi. Po Mszy, do dworu z Żyrzyna wyruszy barwny korowód prowadzony przez przodownice. Tak jak dawniej, także i w nadchodzącą niedzielę najważniejszym momentem uroczystości będzie wręczenie wieńców dożynkowych gospodarzowi. Obrzęd, który zostanie przedstawiony w Muzeum był kultywowany w latach trzydziestych XX w. w majątku pp. Krychowskich na Sławinie – byłych właścicieli miejsca, na którego terenie znajduje się lubelski skansen oraz majątku Kiełczewskich w Guzówce.

 

Wydarzenie Dożynki dworskie jest wspaniałą okazją do poznania dawnych tradycji związanych z zakończeniem żniw, które były pielęgnowane przed wiekiem.

 

W PROGRAMIE:

godz. 14:00 dożynkowa dziękczynna Msza Święta w kościele z Matczyna,

godz. 14:50 przejście orszaku dożynkowego pod dwór z Żyrzyna,

godz. 15:00 inscenizacja dożynek dworskich na ganku dworu z Żyrzyna.

 

W godz. 10:00 – 13:00 w ramach wakacyjnego cyklu pokazów dawnych zawodów, umiejętności i rękodzieła ludowego zaprezentowane zostaną:

 

–  pokaz czynności przygotowujących wyrób mąki (wiatrak z Zygmuntowa)

– pokaz młocki i oczyszczania zboża (stodoła z Urzędowa)

– pokaz wykonywania pająków (stodoła z Bukowej)

 

 

 

Bilety: 18 zł/normalny, 9 zł/ulgowy

 

 

*Przypominamy o obowiązku zachowania 2 metrowego dystansu społecznego oraz o tym, by nie gromadzić się w dużych grupach.