CZAS NA ZEGARY
Wystawa zegarów ze zbiorów Muzeum Wsi Lubelskiej w LCK
FOTOGALERIA

Lubelski Centrum Konferencyjne w Lublinie organizuje wydarzenie „PASSION FOR WATCHES – ANTONII N. PATEK”, które odbędzie się 16-17 czerwca 2023 r. Jest ono przygotowywane w ramach obchodów 211 rocznicy urodzin Antoniego Norberta Patka – urodzonego w województwie lubelskim (w Piaskach Szlacheckich koło Lublina) polskiego patrioty, powstańca listopadowego, działacza wielkiej emigracji. Był pionierem wytwarzania zegarków na skalę światową oraz pioniera marki Patek Philippe & Co. produkującej jedne z najbardziej cenionych, ekskluzywnych i najdroższych zegarków na świecie.

Dwudniowe wydarzenie poświęcone będzie tematyce szeroko pojętej sztuki zegarmistrzowskiej, naukowego pojęcia czasu oraz historycznym i współczesnym przyrządom do jego pomiaru. Jednym z wystawców, którzy będą pokazywać swoje kolekcje będzie właśnie nasza instytucja, która zaprezentuje podczas tych dwóch dni specjalnie przygotowaną ekspozycję „Czas na zegary. Wystawa zegarów ze zbiorów Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie”. Będzie ją można zobaczyć w dniach 16-17 czerwca 2023 r. w godz. 10.00 – 15.00 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym (Sala S5, III piętro).

Wystawa będzie prezentowała zegary oraz akcesoria im towarzyszące z XIX i XX w. należące w przeszłości do ziemian, a także mieszkańców miasteczek i wsi Lubelszczyzny. Będzie można zobaczyć 25 zabytków z lubelskiego skansenu. Prezentowane obiekty są zróżnicowane w formie – zarówno zegary szafkowe przeznaczone do powieszenia, stojące – kominkowe, budziki, zegar z pozytywką czy kapelusznik, jak i kieszonkowe. To wytwory przede wszystkim polskiej produkcji, ale też egzemplarze zrobione we Francji, Niemczech czy Rosji. Zabytki, które będzie można zobaczyć to nie tylko świadkowie i uczestnicy codziennego życia sprzed dziesiątek lat, ale przede wszystkim przykłady kunsztu zegarmistrzowskiego i różnorodności tych przedmiotów wykonanych z między innymi z metalu, drewna, a nawet alabastru.

Więcej informacji na stronie wydarzenia: https://passionforwatches.pl/