„Chodzenie z kozą”, 6 stycznia (czwartek), godz. 11.00, Muzeum Wsi Lubelskiej

„Chodzenie z kozą” to kolędowanie z maszkarą zwierzęcą zrobioną na wzór kozy, powszechnie praktykowane dawniej na wsiach. W lubelskim skansenie spróbujemy odtworzyć ten zwyczaj. Program:

11.00 – 11.50 Nauka tradycyjnych kolęd życzących dla gospodarza i gospodyni, a także kolęd dla panny wykonywanych kiedyś na lubelskich wsiach przez grupy kolędnicze. Na tę część wydarzenia liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy (lukasz.tarkowski@skansen.lublin.pl). Nauka pieśni będzie odbywać się w szkole z Bobrownik (sektor Miasteczko).

12.00 – 12.30 Kolędowanie po wsi. Kolędnicy ruszą z kozą od chałupy do chałupy, by odwiedzić z kolędą gospodarzy. Zapraszamy wszystkich chętnych do towarzyszenia grupie kolędniczej – do przyjrzenia się obyczajowi kolędniczemu, wysłuchania kolęd i oracji. Wyjście grupy kolędniczej spod kapliczki z Kolanówki (sektor Wyżyna Lubelska).

Kolędowanie poprowadzi grupa muzyki tradycyjnej działająca przy skansenie „Płanetnicy” w składzie: Patryk Dziubek, Piotr Dziwura, Bartosz Gajdzik i Łukasz Tarkowski.

Bilet: 10 zł/ulgowy, 20 zl/normalny