ANDRZEJKI W MUZEUM WSI LUBELSKIEJ – fotorelacja

Zapraszamy w najbliższą niedzielę, 29 listopada, w godzinach 11.00-13.00 do naszego Muzeum na andrzejki.

 

W chałupie z Żukowa, oświetlonej blaskiem lamp naftowych, postaramy się przywołać atmosferę dawnych wiejskich wieczornic. Były to spotkania głównie z udziałem kobiet, chociaż – żeby być sprawiedliwym – trzeba dodać, że panów również tam nie brakowało. Podczas wieczornic czas upływał nie tylko na pracy, ale też na rozmowach, plotkach, wspólnej zabawie, a nawet miłostkach.

 

Nie raz głowy panien i kawalerów zaprzątała myśl o przyszłości. Ciekawi byli chociażby tego, z kim to połączy ich los. Rąbka tajemnicy można było uchylić w listopadowy wieczór zwany andrzejkami. Dla chłopców i dziewcząt była to szczególna okazja do głośnej zabawy; szczególna – ostatnia bowiem przed Bożym Narodzeniem (święty Andrzej stoi przecież u progu adwentu). Jednak bez względu na to, jak długo bawiono się podczas andrzejek, pierwsza część wieczoru zawsze upływała na wróżbach.

 

Nasze muzealne spotkanie będzie okazją do przybliżenia niezwykle bogatego wachlarza wróżb andrzejkowych. Powiemy o laniu wosku, karteczkach pod poduszką, magicznej sile snu, wyjątkowej mocy roślin, a także o tym jak liczyć sztachety i po co komu w ten wieczór gąsior. Nie ograniczymy się jednak tylko do teorii, ale – mamy nadzieję – wspólnie zabawimy się w andrzejkowe wróżenie.

 

Serdecznie zapraszamy.

 

 

FOTORELACJA:

 

fot. Krzysztof Wasilczyk