Zapraszamy na tradycyjne żniwa!
Serdecznie zapraszamy do Muzeum Wsi Lubelskiej na wyjątkowe wydarzenie plenerowe – „Żniwa”, które odbędzie się w niedzielę, 20.07.2025 o godz. 11 w sektorze Wyżyna Lubelska, pomiędzy zagrodą z Urzędowa, a Wiatrakiem z Zygmuntowa.
To niezwykłe widowisko przeniesie naszych gości w czasy, gdy sierp, kosa i cep były podstawowymi narzędziami rolnika, a żniwa – najcięższym, ale i najważniejszym okresem w wiejskim kalendarzu. Na naszych oczach odtworzone zostaną dawne prace polowe – koszenie żyta sierpem i kosą, układanie pokosów i snopków, a także młocka cepem.
Ponieważ praca przy żniwach była uzależniona od sprzyjającej pogody, tak i w naszym wydarzeniu nie może zabraknąć aspektów duchowych. Tak więc uczestnicy doświadczą południowej przerwy na modlitwę „Anioł Pański”, a na zakończenie pokazu, o godz. 15. przewidziana jest msza święta w Kościele z Matczyna.
Wydarzeniu towarzyszyć będą pokazy dawnych obrzędów związanych z żniwami, prezentowane przez żniwiarzy i podbieraczki w tradycyjnych, strojach. Uczestnicy zobaczą nie tylko, jak ciężko pracowano, ale także jak chłopi odpoczywali po całym dniu trudu w polu.
To doskonała okazja, by wspólnie z rodziną poczuć atmosferę dawnej wsi, przywołać wspomnienia z dzieciństwa oraz przybliżyć młodszym pokoleniom codzienność życia naszych przodków.
Planowany przebieg wydarzenia
11.00 – Rozpoczęcie: powitanie Gości, przedstawienie zespołu, słowo wstępne.
11.00 – 11.15 – pokaz żęcia sierpem
11.00 – 13.00 – możliwość zwiedzania wiatraku z Zygmuntowa
11.15 – 12.30 – Pokaz koszenia kosą. Prezentacja historii kosy jako narzędzia. Krótka historia uprawy zbóż, rolnictwa etc.
12.00 – modlitwa „Anioł Pański”
12.45 – 13.15 – Odpoczynek żniwiarzy
13.00 – początek młócki cepem w okólniku z Urzędowa
13.00 – 13.15 – pokaz żęcia sierpem
13.15 – 14:30 – ciąg dalszy koszenia, kontynuacja narracji dotyczącej ciekawostek związanych ze żniwami i towarzyszącym im zwyczajom
15.00 – Msza Św. w kościele z Matczyna
Kategorie: Aktualności, Wydarzenia | Data dodania: 15 lipca 2025