“Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury”
Muzeum Wsi Lubelskiej jest jedną z 152 instytucji kultury, która uczestniczy w projekcie pn.: “Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury”.
Jest to projekt, który podejmuje temat dostępności i włączania osób ze szczególnymi potrzebami i seniorów w działania instytucji kultury. Jego celem jest poprawa dostępności instytucji kultury w przygotowaniu i realizacji oferty.
Bazą dla wszelkich działań projektowych jest „Model dostępnej kultury”, dokument wypracowany wspólnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Fundację Kultury bez Barier i partnera międzynarodowego – niemieckie Kompetenzzentrum für Kulturelle Bildung im Alter und inklusive Kultur, w ramach projektu „Kultura bez barier” finansowanego ze środków europejskich.
Narodowe Centrum Kultury jest Beneficjentem projektu niekonkurencyjnego Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury (dalej “Projekt”) w ramach w ramach działania 3.3 „Systemowa poprawa dostępności” Priorytetu III „Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami” Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, który realizuje w partnerstwie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)
Zadania 3.3. – Pakiet szkoleń – dostępność instytucji kultury i wdrażania standardów dostępności, realizowanego w ramach projektu „Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury” finansowanego w ramach działania 3.3 „Systemowa poprawa dostępności” Priorytetu III „Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami” programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Wartość projektu dedykowana dla MWL nie przekroczy 438 515 zł (słownie: czterysta trzydzieści osiem tysięcy pięćset piętnaście złotych) brutto.
Pracownicy MWL będą brali udział w cyklu szkoleń odnoszący się do różnych aspektów związanych z dostępnością i projektowaniem uniwersalnym, szkolenia z prostego języka, audiodeskrypcji czy dostosowania materiałów graficznych dla osób z dysfunkcją wzorku. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w webinarach, wprowadzających do tematu dostępności, które będą opublikowane na YouTube NCK wraz z tłumaczeniem na PJM oraz napisami. Dodatkowo uczestnicy wezmą udział czy szkoleniach online i stacjonarnych oraz e-learningach. Program będzie obejmował lata 2024 – 2026.
Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 3.3 “Systemowa Poprawa Dostępności” Priorytetu III “Dostępność i Usługi dla Osób z Niepełnosprawnościami” Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Łączny budżet projektu wynosi 29 694 500 zł
Kategorie: Aktualności | Data dodania: 11 października 2024