OPOWIEŚCI MIASTECZKOWEJ PIWIARNI – fotorelacja

plakat_maly_20grudnia

 

W najbliższą niedzielę, 20 grudnia w godzinach 12.00-14.30 zapraszamy na ósme z kolei „Opowieści miasteczkowej piwiarni”.

 

Podczas niedzielnego spotkania będzie podjęta  świąteczna tematyka:

 

  • O kuchennych atrybutach adwentu w czasach II Rzeczypospolitej, o oleju, śledziach, grzybach i owocach suszonych

  • Dziecięca zabawa w grzybobranie i ryb łowienie

  • Choinka – Tradycja czy design

  • Poznawcza zabawa w aranżacje chłopskich ław dnia powszedniego i wigilijnych

  • O przedświątecznych podróżach ziemian i sklepikarzy czasach II Rzeczypospolitej 

  • Co w 1912 r. przyniósł w worku gospodyniom krasnal firmy Schicht, czyli Jeleń w 1912 r.?

 

W dwóch najzimniejszych porach roku, jesienią i zimą, proponujemy Gościom Muzeum comiesięczne spotkania na ekspozycji sali bufetowej piwiarni w muzealnym miasteczku. Opowieści miasteczkowej piwiarni prowadzą kustosze, Grzegorz Miliszkiewicz i Halina Stachyra, którzy na tą okazję przywdziewają stroje z epoki  –  adekwatne do wystroju wnętrza. W ogrzewanym pomieszczeniu piwiarni Adama i Edwarda Jaworskich z Siedliszcza Goście Muzeum mogą usiąść przy stolikach i uczestniczyć w pokazach kolekcji muzealnych i prezentacjach multimedialnych. Co więcej na każde spotkanie prowadzący przygotowują quizy i zabawy związane z prezentowanymi tematami.

 

Niedzielne spotkanie 20 grudnia 2015 r. Opowieści miasteczkowej piwiarni, będzie pierwszym z cyklu poświęconego materialnym aspektom przejścia przez trzy etapy przesilenia jesienno-zimowego. Adwent – Boże Narodzenie – Karnawał. Trzy symboliczne kolory: srebrny to adwent  – niebieski to świąteczny – i złoty, karnawałowy. Jakie zaś są atrybuty tych trzech okresów w historii regionu: na wsi, po miasteczkach, w większym mieście, we dworze ziemiańskim? Rozpoczniemy 20 grudnia tematyką adwentową i Bożonarodzeniową. Będzie o czasach II Rzeczypospolitej, o ówczesnym oleju, śledziach, tamtych grzybach, o znaczeniu suszonych owoców, o podróżach przedświątecznych podejmowanych przez ziemian i sklepikarzy, o ozdobach  choinkowych i prezentach z okresu międzywojennego.

 

Wzorem lat dobrych – bo dawnych – na ladzie w sali bufetowej piwiarni Adama i Edwarda Jaworskich postawimy choinkę. Prowadzący spotkanie przygotowali też kilka konkursów z wykorzystaniem chłopskich stołów, a właściwie ław, powszednich i wigilijnych. A więc Lubelszczyzna ukazana w etnologicznej zabawie jako wzornik kultury. Szczegółów nie zdradzamy! Rzeźbiarz ludowy zaprzyjaźniony z Opowieściami miasteczkowej piwiarni przygotował realistyczne rekwizyty do dziecięcego poznawczego grzybobrania i połowu ryb. 

 

Tematykę tego cyklu będziemy kontynuować na styczniowym spotkaniu w 2016 r. przechodząc wówczas do omówienia dawnych przygotowań do karnawału i proponując Gościom Muzeum zabawy na kanwie tematów karnawałowych i kotylionowych. Będzie też o obliczu karnawału w wymiarze środkowoeuropejskim, firmach niemieckich oferujących gotowe akcesoria karnawałowe, kotyliony, maski, lampiony a nawet reguły gier i pląsów kotylionowych na bale karnawałowe, załączane do sprzedawanych rekwizytów.

 

Zapraszamy na te prezentacje i wspólną zabawę w niedzielę 20 grudnia 2015 r. w godzinach 12.00-14.30. Formuła Opowieści miasteczkowej piwiarni jest taka, że mogą Państwo być na spotkaniu cały czas. Można też, w zależności od zainteresowania tematem, w każdej chwili wejść, wyjść z muzealnej piwiarni i kontynuować spacer po ekspozycji skansenowskiej pogrążonej w późnojesiennym pejzażu i zadumie stworzonej przez specjalną muzealną praktykę pamięci. 

 

 

FOTORELACJA:

fot. Krzysztof Wasilczyk