OBCHODY 160. ROCZNICY
wybuchu Powstania Styczniowego
22 stycznia 2023
-fotorelacja

Muzeum Wsi Lubelskiej w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Historycznym im. Piątego Oddziału Wojsk Narodowych Województwa Lubelskiego zw. Ćwiekami oraz Stowarzyszeniem „Michalec 1864” zapraszają na obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, które odbędą się w najbliższą niedzielę 22 stycznia 2023 r.

Rocznicowe obchody rozpoczną się zapaleniem zniczy na grobach powstańców styczniowych na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. Następnie na terenie naszego Muzeum w sektorze miasteczkowym powstańcy rozbiją obóz, w którym tak samo jak przed 160 laty będą odlewać kule, przygotowywać posiłki i kuć kosy. Finałem wydarzenia będzie inscenizacja potyczki z okresu powstania styczniowego.

Gośćmi specjalnymi będą członkowie Stowarzyszenia Wojsk Staropolskich, Stowarzyszenia Chorągiew Zamku w Zawieprzycach oraz wychowankowie Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Krasnymstawie. 

 

Program wydarzenia:

9.00 Cmentarz przy ul. Lipowej (Mogiła Powstańców) – zapalenie zniczy na grobach powstańców

10.30 Muzeum Wsi Lubelskiej (Sektor Miasteczko) – obozowisko powstańcze

  • kucie kos
  • odlewanie kul
  • przygotowywanie posiłków powstańczych
  • wystawa zabytkowej broni z okresu Powstania Styczniowego

12.00 Msza św. w intencji Ojczyzny i Powstańców Styczniowych

13.30 inscenizacja potyczki z okresu Powstania Styczniowego

15.00 zakończenie uroczystości

 

Ponadto podczas wydarzenia (w szkole z Bobrownik  – Sektor Miasteczko) obecne będzie stoisko Stowarzyszenia Odra-Niemen Oddział Lubelski

Na stoisku będzie można zapoznać się z projektem Stowarzyszenia, którego celem jest stworzenie łatwo dostępnego, internetowego rejestru – bazy pozwalającej zlokalizować groby uczestników Powstania Styczniowego.

Każde miejsce spoczynku bohatera lub weterana zaznaczone zostaje na mapie dzięki współrzędnym GPS. Ponadto poszczególny punkt w bazie zawiera zdjęcie oraz posiadane informacje o danym powstańcu, bitwach, potyczkach i wydarzeniach związanych z danym miejscem. Dzięki bazie każdy w swojej okolicy będzie mógł sprawdzić, gdzie leży weteran lub uczestnik walk z 1863-64 roku oraz jakie wydarzenia powstańcze działy się w danej lokalizacji.  Dodatkowo na stoisku będzie można zgłosić powstańca lub miejsce pamięci w swojej okolicy.

 

Bilety wstępu do Muzeum:

25 zł – normalny/15 zł – ulgowy

 

FOTORELACJA: