Muzeum Wsi Lubelskiej realizuje projekt
„Archiwizacja, opracowanie i udostępnianie Zbiorów Folkloru Muzycznego Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Etap I”
Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie w roku 2024 realizuje projekt „Archiwizacja, opracowanie i udostępnianie Zbiorów Folkloru Muzycznego Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Etap I”. Aktualnie trwają prace nad przekazywaniem i opracowywaniem taśm szpulowych ze Zbiorów Folkloru Muzycznego MWL.
To jeden z ważniejszych zasobów archiwalnych z lubelskim folklorem muzycznym. Tworzą go pieśni i muzyka instrumentalna zapisane na różnego typu nośnikach oraz inne materiały, jak transkrypcje słowno-muzyczne pieśni, biogramy śpiewaków i muzyków, relacje i wywiady dotyczące obrzędowości dorocznej i rodzinnej.
Pieśni i muzykę zaczęto zbierać w MWL już w latach 70. XX wieku, równolegle z badaniami nad kulturą materialną Lubelszczyzny. Zgodnie ze statutem Muzeum, który określał szerokie zadania w zakresie prac naukowo-badawczych nad całokształtem kultury ludowej regionu, folklor muzyczny stał się częścią badań nad kulturą społeczną i folklorem.
Przedsięwzięcie jest dotowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Tradycyjna i Ludowa 2024. Projekt ma na celu kompleksowe uporządkowanie, opracowanie i udostępnienie Zbiorów Folkloru Muzycznego, tj. nagrań pieśni i muzyki tradycyjnej, wraz z istniejącą dokumentacją z Zasobów Naukowych Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Partnerami projektu są Instytut Nauk o Kulturze UMCS oraz Instytut Sztuki PAN – Zbiory Fonograficzne.
Na zdjęciach:
Dr Jacek Jackowski z Instytutu Sztuki PAN – Zbiory Fonograficzne i dr Agata Kusto przekazująca materiały ze Zbiorów Folkloru Muzycznego MWL
Pieśń ludowa z Dąbrowy koło Tomaszowa Lubelskiego. Z rękopisów Włodzimierza Dębskiego ZFM MWL
Kategorie: Aktualności | Data dodania: 4 czerwca 2024