„Miasteczko Polski Odrodzonej”
– najnowsze wydawnictwo Muzeum Wsi Lubelskiej
-fotorelacja z konferencji prasowej
Najnowszy katalog „Miasteczko Polski Odrodzonej – czyli ekspozycja i zabytki w Muzeum Wsi Lubelskiej o wpływie prawa II Rzeczypospolitej na wartości i życie codzienne” wydany przez Muzeum Wsi Lubelskiej prezentuje wnętrza oraz związane z nimi przedmioty, wskazuje także inspirowane nimi wydarzenia muzealne odbywające się w prowincjonalnym miasteczku w lubelskim skansenie. Motywem przewodnim wydawnictwa jest kontekst historyczny odradzającej się i utrwalającej państwowości II Rzeczypospolitej przez pryzmat tworzonego prawodawstwa i organizacji życia codziennego. Wśród tematów poruszanych w wydawnictwie znalazły się m.in. „Dochody z monopoli dźwigają budżet. Polski Monopol Tytoniowy. Tytoń”, „Rocznice w życiu narodu”, „Krajowe słoje konserwowe! „Pol”? – czy Weck?”, „Sprawa lniarska w II Rzeczypospolitej”. Kluczem do podjęcia wybranych zagadnień z życia społeczno-gospodarczego przedwojennych miasteczek stały się wnętrza muzealne oraz prezentowane w nich zabytki.
Katalog zawiera fotografie, ilustracje, noty katalogowe oraz noty historycznie spajające prezentowane przedmioty, a także propozycje działań edukacyjnych na nich opartych. Publikacja jest owocem wieloletnich badań pracowników naukowych Muzeum, autorów scenariuszy wystaw i jednocześnie kustoszy kolekcji kluczowych dla treści katalogu.
Wydawnictwo powstało w ramach zadania „Miasteczko Polski Odrodzonej – przygotowanie i wydanie katalogu ekspozycji i zabytków w Muzeum Wsi Lubelskiej” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
PATRONI MEDIALNI:
FOTORELACJA Z KONFERENCJI PRASOWEJ (11 grudnia 2018):
Kategorie: Aktualności | Data dodania: 5 grudnia 2018