GINĄCE ZAWODY
4 września – fotorelacja
Pokazy tradycyjnych rzemiosł i umiejętności gospodarskich powszechnych na Lubelszczyźnie w XIX wieku i pierwszej połowie XX wieku.
„Pokazy dawnych zawodów i umiejętności gospodarskich” organizowane są rokrocznie w Muzeum Wsi Lubelskiej. Pokazy obejmą tradycyjne rzemiosła ludowe powszechne na Lubelszczyźnie w XIX wieku i w pierwszej połowie XX wieku, dziś zanikające, uprawiane sporadycznie lub wręcz restaurowane między innymi dzięki takim wydarzeniom jak nasze. W czasie pokazów rzemieślnicy z oraz pracownicy Muzeum zaprezentują tradycyjne rzemiosła Lubelszczyzny, między innymi: kowalstwo, garncarstwo, stolarstwo, młynarstwo wiatraczne, sitarstwo, rymarstwo, olejarstwo, łubiarstwo, powroźnictwo, łyżkarstwo, plecionkarstwo i tkactwo, a także rzeźbiarstwo, i inne. Czynności i umiejętności gospodarskie życia codziennego na wsi: młocka cepami, mielenie zboża na żarnach, wyrób kaszy w stępie ręcznej, wyrób masła, wypiek pieczywa w piecu chlebowym, pranie w zolniku, kijanką i na tarze, obróbka lnu, prasowanie żelazkiem na węgle, maglowanie maglownicą, haftowanie, szycie maszynowe i ręczne, wyrób z bibuły ozdób i kwiatów, przygotowanie tradycyjnych potraw. Wydarzeniu towarzyszyć będzie muzyka kapel ludowych przemieszczających się po terenie całego skansenu.
Do pokazów wykorzystane zostanie muzealna scenografia: ekspozycja dwóch wsi skansenowskich wraz z towarzyszącymi im gruntami, dworu ziemiańskiego z ogrodem i parkiem, a także ekspozycje sektora miasteczka.
Na wydzielonym terenie swoje stoiska rozłożą piekarze, ciastkarze, pszczelarze, lodziarze, handlarze watą cukrową i inni.
GINĄCE ZAWODY
4 września 2016
w godz. 11.00-17.00
FOTORELACJA:
Fot. Krzysztof Wasilczyk
Kategorie: Aktualności | Data dodania: 30 sierpnia 2016