EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2019
Muzeum Wsi Lubelskiej, będące wojewódzkim koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa, zaprasza do wzięcia udziału w 27. edycji święta zabytków, które odbędzie się w dniach 7-8 oraz 14-15 września 2019 r. Pragniemy przypomnieć, że w ubiegłorocznej edycji EDD w woj. lubelskim odbyło się 79 wydarzeń, w których udział wzięło ponad 10 tysięcy osób!
O EDD
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków Starego Kontynentu. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu. Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności.
W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa-członkowie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 roku. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.
TEMAT TEGOROCZNEJ EDYCJI:
„Polski splot”
Temat wpisuje się w założenia Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 i jest okazją dla organizatorów wydarzeń do skupienia uwagi nad kwestią tworzenia niepodległego Państwa Polskiego oraz procesu scalania granic po latach zaborów.
Wydarzenia wpisujące się w hasło przewodnie EDD będą przybliżały ich uczestnikom proces kształtowania się granic Polski po 1918 roku, przybliżając sylwetki osób, które angażowały się w proces budowania i utrwalania państwowości. Temat, przywołujący pojęcie „splotu” nawiązuje do wspólnego wysiłku Polaków związanego z połączeniem kraju z trzech części funkcjonujących wcześniej w ramach oddzielnych organizmów państwowych zaborców. Jest okazją do pokazania jak powstawało państwo i nowe instytucje po okresie niewoli.
Czytany wprost umożliwia organizację wydarzeń nawiązujących do tematu mody polskiej, krawiectwa, rzemiosła, tradycji tkackich, a co za tym idzie zakładów przemysłowych (przędzalni).
Dodatkowo materiał, osnowa na której powstało Państwo Polskie, to istna mozaika utkana ze splotów wielu tradycji oraz regionów etnograficznych z charakterystycznym strojem ludowym oraz dziedzictwem niematerialnym. Temat dziedzictwa niematerialnego warto podjąć również w kontekście wybrania Polski na wiceprzewodniczącego Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO na kadencję 2018-2022 jak również pierwszego polskiego wpisu na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Motyw splotu symbolizujący proces jednoczenia, budowy jest okazją do poświęcenia uwagi architekturze funkcjonalnej powstałej w okresie II RP. Architekci, urbaniści niczym tkacze pletli kraj od podstaw, odtwarzając infrastrukturę, modernizując miasta, budując siedziby nowych instytucji. Architektura niepodległej to śmiałe realizacje takie jak np. Drapacz Chmur w Katowicach, gmach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdyni czy tzw. Szklany Dom w Warszawie.
INFORMACJE DLA ORGANIZATORÓW
Jakie wydarzenie może być zorganizowane w ramach EDD?
- wykład / prelekcja;
- seminarium / sesja naukowa;
- publikacja;
- gawęda / opowieść;
- uroczystość religijna;
- spektakl;
- projekcja / prezentacja;
- wystawa;
- spotkanie (z twórcą, podróżnikiem, regionalistą);
- rzemiosło / kulinaria;
- festyn / biesiada;
- turniej;
- rekonstrukcja historyczna;
- warsztaty;
- inscenizacja / pokaz;
- zwiedzanie;
- konkurs;
- wycieczka / spacer;
- koncert;
- gra miejska / terenowa / questing;
- zabawa dla dzieci;
- lekcje muzealne, biblioteczne;
- zajęcia edukacyjne;
- zajęcia plenerowe.
Zasady organizacji Europejskich Dni Dziedzictwa:
• EDD odbywają się podczas wrześniowych weekendów. [7-8 i 14-15 września 2019 roku]
• EDD umożliwiają szerokiej publiczności dostęp do zabytków, które na co dzień są dla niej niedostępne.
• Dostęp do tych miejsc powinien być bezpłatny.
• Organizatorzy powinni przygotować program dla szerokiej publiczności, w tym dla dzieci i młodzieży.
• W programie EDD powinny znaleźć się wystawy, wykłady, koncerty, imprezy plenerowe itp.
• Wszystkie kraje uczestniczące w obchodach używają oficjalnej nazwy: Europejskie Dni Dziedzictwa.
• Logo EDD powinno pojawić się na wszystkich materiałach promocyjnych.
• Miejsca udostępnione w ramach EDD powinny być oznakowane oficjalną flagą EDD.
Co otrzymuje organizator?
- udział w unikatowej inicjatywie promującej regionalne dziedzictwo kulturowe, rozpoznawalnej na mapie wydarzeń w kraju;
- promocję wydarzenia w mediach regionalnych i ogólnopolskich (radio, telewizja, prasa, Internet, kanały social NID i EDD – FB, YouTube, strona www);
- materiały promocyjne (plakaty, ulotki, informatory);
- gadżety (np. torby, pinsy).
JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?
Aby włączyć się w obchody EDD 2019 wystarczy wypełnić i przesłać formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie: https://edd.nid.pl/formularz-zgloszeniowy/
Propozycje wydarzeń organizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2019 można zgłaszać do 1 lipca 2019 r.
Więcej informacji o inicjatywie znajdą Państwo pod adresem:
Pliki do pobrania (w tym grafiki, plakaty) pod linkiem:
https://edd.nid.pl/zorganizuj-wydarzenie/
Kategorie: Aktualności | Data dodania: 25 czerwca 2019