„Archiwizacja, opracowanie i udostępnianie Zbiorów Folkloru Muzycznego Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Etap I”.

Z aktualnych prac nad archiwizacją, opracowaniem i udostępnianiem Zbiorów Folkloru Muzycznego Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie:

W roku 1975 Włodzimierz Dębski, założyciel Zbiorów Folkloru Muzycznego Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie tak pisał o jednej ze śpiewaczek, której nagrania jako pierwsze zaczął opracowywać:

„Irena Zborowska-Mazurkowa ur. 27 XII 1943 roku w Turkmenii, tam bowiem zagnały jej rodziców losy wojny, dzieciństwo swe i lata młodości spędziła w Dąbrowie koło Tomaszowa Lubelskiego. Repertuar przejęła od matki Marii, od Leokadii Ratajczyk, Marii Wiśniewskiej, Zofii Brzezickiej zamieszkałych w Dąbrowie i Zofii Kubas z Wieprzowa. Znana jest w okolicy jako śpiewaczka ludowa biorąca udział w weselach, dożynkach, dniach miejscowości i innych uroczystościach. Wielokrotny udział w Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu mad Wisłą przyniósł jej wyróżnienie w 1969 roku, a w 1970 trzecie miejsce (…).”

Na zdjęciach:

Własnoręcznie wykonana Szafa Włodzimierza Dębskiego w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie;

Zapis przyśpiewki Oj, nie wim, bo ja nie wim jak ludziom dogodzić z „Wyboru pieśni ludowych Ireny Zborowskiej” przygotowanego przez Włodzimierza Dębskiego;

 

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie w roku 2024 realizuje projekt „Archiwizacja, opracowanie i udostępnianie Zbiorów Folkloru Muzycznego Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Etap I”. Aktualnie trwają prace nad przekazywaniem i opracowywaniem taśm szpulowych ze Zbiorów Folkloru Muzycznego MWL.