Warsztaty ,, Wprowadzenie w świat ikon”

Czy wiecie, że…
Wśród licznych skarbów cerkwi z Tarnoszyna, szczególną uwagę warto zwrócić na ikonę Mandylionu, umieszczoną w centralnej części ikonostasu pochodzącego z Teniatysk.
Greckie słowo „mandylion” pochodzi z języka arabskiego i oznacza chustę. W kontekście chrześcijańskim odnosi się ono do chusty z wizerunkiem Chrystusa, znanej również jako Święte Oblicze. Jest to jedno z tzw. acheiropoietos, czyli obrazów powstałych w sposób cudowny, nie stworzonych ludzką ręką.
Według legendy, Mandylion powstał na prośbę chorego króla Edessy, Abgara V, który usłyszał o cudach Jezusa i wysłał posłańca z prośbą o uzdrowienie. Jezus, nie mogąc osobiście udać się do Edessy, przyłożył do swego oblicza płótno, na którym pojawił się jego wizerunek. Posłaniec przyniósł ten obraz królowi, który został cudownie uzdrowiony.
Oryginalny Mandylion zaginął podczas IV krucjaty, a jego dalsze losy pozostają nieznane. Niemniej jednak, jego wpływ na chrześcijańską ikonografię jest ogromny, inspirując wiele późniejszych przedstawień Chrystusa.
Najczęściej Mandylion przedstawia oblicze Chrystusa na chuście, podtrzymywanej przez dwóch aniołów, co nawiązuje do Arki Przymierza ze Starego Testamentu. W XV wieku ten typ ikony stał się częścią przegrody ołtarzowej, i był umieszczany nad rajskimi wrotami.
Zapraszamy serdecznie na warsztaty „Wprowadzenie w świat ikon”, więcej informacji znajdziecie na: